fbpx

Dimitriev: takimet me ministrat e BE-së mbështetje e fortë për dosjen evropiane të RMV-së

Sot gjatë ditës së dytë të takimit jozyrtar, në Brdo afër Kranj-it të Sllovenisë, zëvendës kryeministri për Çështje Evropiane, Nikola Dimitrov si përfaqësues në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme për të diskutuar dhe vendosur mbi politikën e zgjerimi, pati disa takime të ndara me ministrat e për pyetje evropiane dhe ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare të BE-së, njofton Portalb.mk.

“Takimi me ministrin francez për çështje evropiane, Clement Bon, është një pohim i fortë i mbështetjes Franceze për fillimin e negociatave të pranimit të RMV-së me BE-në dhe vlerësimin e rezultateve të arritura me të cilat vendi ka përmbushur kushtet e parashikuara”, thuhet në kumtesën e Sekretariatit për Çështje Evropiane(SÇE)

Në kumtesë thuhet se Dimitriev dhe ministri i punëve të jashtme dhe evropiane të Luksemburgut, Jean Asselborn theksuan se është me të vërtetë koha për të kapërcyer sfidat dhe pengesat në rrugën për në BE për angazhim edhe më të madh në agjendën e reformave që është thelbi i procesit të anëtarësimit.

“Me përfaqësuesin nga Malta, Stefan Zringo Azopardi, Dimitrov theksoi se ka mundësi që bashkëpunimi dypalësh midis dy vendeve të forcohet edhe më tej, dhe bashkëbiseduesi i tij shprehu mbështetje të qartë dhe të qartë për anëtarësimin e plotë të Maqedonisë Veriore në BE si shprehje e aspiratave për arritjen e qëllimeve dhe interesave të përbashkëta”, thuhet ndër të gjera në kumtesë.

Nga SÇE thonë se Dimitrov gjithashtu u takua me ministrin finlandez Tuti Tupurainen, i cili shprehu besimin se perspektiva evropiane e RMV-së dhe rajonit duhet të realizohet në mënyrë të vazhdueshme. Ai u takua gjithashtu me zëvendës ministrin lituanez për çështjet evropiane Arnoldas Prankevicius, i cili gjithashtu riafirmoi gatishmërinë e vendit për të filluar negociatat.

“Agjenda e pasur bilaterale u përmbyll me një takim me Ministrin Suedez për Çështjet e BE Hans Dalgren, i cili mirëpriti angazhimin e fortë për zbatimin e agjendës Evropiane të vendit, i cili mbështetet fuqimisht nga Suedia përmes ndihmës konkrete në fushat kryesore”, thanë nga SÇE.

Ndryshe, kjo është dita e dytë e takimeve në Slloveni që Dimitriev po realizon me zyrtarë dhe aktorë nga politika e jashtme e BE-së dhe vendeve anëtare.

LEXO: Dimitrov: Ose do ta rikthejmë ose do ta humbasim kredibilitetin e BE-së në Ballkan

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button