fbpx

Kemi mbetur vetëm, nuk kemi mbështetje nga institucionet në luftën kundër dezinformatave, alarmoi Rizaov

“Ajo që është shumë shqetësuese është se nga viti i kaluar Fondacioni Metamorfozis është bërë shënjestër e një sulmi të organizuar në rrjetet sociale, i cili përbëhet nga postim i fotove në formën e nekrologjive dhe thirrjeve për dhunë. Kjo po vazhdon tashmë shtatë muaj. Prokuroria publike nuk ka reaguar fare, kurse fushata ka vazhduar dhe po zhvollohet ende. Jo të gjithë njerëzit në foto janë gazetarë, të cilët nuk janë mësuar të vihen në publik dhe të akuzohen kështu”, tha Goran Rizaov nga Fondacioni “Metamorfozis” në debatin e CIVIL “Propaganda e zezë kundër shoqërisë civile”, raporton Meta, përcjell Portalb.mk.

Rizaov, i cili është edhe kryeredaktor i agjencisë së lajmeve Meta, shtoi se nuk ka pasur ende asnjë reagim, ndërsa ai shpreson që ato thirrje për gjuhë të urrejtjes të mos bëhen realitet dhe se institucionet do të reagojnë para se të ndodhë kjo.

“Arsyeja më e madhe që i marrim këto kërcënime është bashkëpunimi ynë me Facebook, gjegjësisht kontrolli i fakteve. Pse? Për shkak se ndikon në diapazonin e tyre të dezinformatave. Është sulm i qëllimshëm, ku përveç gazetarëve, njerëz të tjerë janë vendosur vetëm për të ndikuar në punën e tyre. Kjo na inkurajon të punojmë edhe më shumë dhe të ekspozojmë këto rrëfime dezinformuese. Megjithëse kam një ndjenjë se kemi mbetur vetëm, nuk kemi mbështetjen e institucioneve, zyrës së prokurorit publik”, ka theksuar Rizaov.

Koço Andonovski nga Qendra LGBTI në Komitetin e Helsinkit theksoi në debat se një nga bazat e reaksionarëve është antisemitizmi.

“Ata vazhduan të komplotojnë dhe të kërcënojnë. Lëvizja LGBTI u paraqit në mënyra jashtëzakonisht monstruoze, duke çuar në çnjerëzimin e një grupi të tërë njerëzish, jo vetëm aktivistësh, që çon deri te ajo që të sulmohet qendra. Ai është sulmuar gjashtë herë. Ai grup nuk është më njerëzor. Unë mund të vij dhe ta sulmoj sepse ai nuk është më njeri. Anti-semitizëm, dehumanizim i grupeve të tëra njerëzve, krijim i armiqve të popullit nga ato grupe, frikësimi i njerëzve”, tha Andonovski.

Ai shton se shpërthimi i fundit nga e gjithë kjo është sulmi ndaj reformës në arsim.

“Sulmi nuk është i rastit aksidental dhe naiv, nuk është sulm ndaj digjitalizimit (megjithëse ka aspekt financiar). Megjithatë, gjëja kryesore është që struktura e Gruevskit arriti të përfshinte në librat shkollorë patriarkatin e fortë. Ky sulm ndaj reformës është pikërisht për të shmangur pastrimin e teksteve nga përmbajtja e fortë patriarkale që është futur. Për njerëzit transgjinorë, ata po bëjnë dehumanizim total, ata nuk janë më njerëz, por ideologji. Ky është dehumanizi. “Nesër dikush mund të shkojë të vrasë dikë sepse është një ideologji dhe jo një qenie njerëzore”, përfundon Andonovski.

Ivan Blazheviq nga Koalicioni i Gjelbër-Majtë “Solidarna” nga Republika e Kroacisë, që fitoi në zgjedhjet lokale në Zagreb dhe Tomasheviq u bë krye bashkiak, foli për propagandën e zezë që kandidati i krahut të djathtë Shkoro i kishte drejtuar kundër Tomasheviqit.

“Sa i përket fushatës elektorale, veçanërisht në raundin e dytë, Miroslav Shkoro përdori metoda që janë parë tashmë në fushata, veçanërisht në Serbi, Hungari, Poloni, e cila është në të vërtetë një qendër për ato lëvizje të krahut të djathtë, të cilat bazohen kryesisht në fundamentalizmin dhe ekstremizmin fetar. Në Kroaci mjaft të fortë janë fundamentalistët e financuar nga Rusia Amerika. Interesi i Rusisë është edhe religjioz, por kryesisht për të bërë një rrëmujë në të gjithë Evropën dhe vendet e BE-së, për të krijuar një shoqëri civile alternative dhe amerikanët janë kryesisht fetarë-ungjillorë”, tha Blazheviq.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button