fbpx

Apeli nuk ia pranoi ankesën, Sasho Mijallkov mbetet në Burgun e Shutkës

Gjykata e Apelit e ka hedhur poshtë ankesën e ish drejtorit të Policisë Sekrete, Sasho Mijallkov dhe e ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Penale të Shkupit i cili paraprakisht nuk e ka pranuar garancinë me vlerë prej 10.8 milionë euro, konfirmojnë nga Apeli njofton Portalb.mk.

Mijalkovi u dënua me 8 vjet burg për rastin “Thesari”. Për rastin e përgjimit të paligjshëm “Target dhe Fortresa”, ish-drejtori i DSK-së, përsëri u dënua me 12 vjet burg.

Për disa ditë, do të dihet nëse dikush do të mbajë përgjegjësi penale për arratisjen 48-orëshe të Mijallkovit, pasi procedura para hetimore është afër përfundimit dhe duhet të merret vendim nëse do të hapet hetim apo çështja do të hapet mbyllur këtu.

“Prokurori kompetent publik përfundon procedurën para-hetimore për ngjarjen. Në rrjedhë e sipër është analiza përfundimtare e provave të siguruara nga kontrollet e bëra, pas çka do të pasojë vendimi i prokurorit publik”, thanë nga prokuroria për “Fokus”, por nuk u përgjigjën në pyetjen nëse kanë zbuluar se ku saktësisht fshihej Mijalkov.

Mijalkov, i cili pretendonte se ishte i sëmurë, por nuk u arratis, u zhduk kur u vendos në arrest shtëpiak para se të jepej vendimi për rastin Target-Fortesa.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button