fbpx

Menopauzë apo shtatzani: Si t’i dalloni shenjat?

Shumica e grave pyesin nëse simptomat e tyre nënkuptojnë menopauzën apo shtatzaninë.

Shumë njerëz kanë dëgjuar histori kur disa gra menonin se ishin në menopauzë, por zbuluan se ishin shtatzënë. Kjo lloj befasie mund të shkaktojë tronditje të madhe dhe kjo është arsyeja pse është thelbësore të kuptohen dallimet dhe ngjashmëritë midis këtyre dy kushteve, transmeton Gazeta Shneta.

Shenjat që po i afroheni menopauzës

Menopauza është koha kur në jetën e një gruaje nuk ka më periudha menstruale. Është një fazë që ndodh kur trupi i saj ndalon së prodhuari hormonet estrogjen dhe progesteron.

Simptomat e menopauzës

Përveç ndryshimeve në periudhat e saj, një grua mund të përjetojë shenja të tjera të menopauzës. Kjo përfshin:

Ndjenja e papritur e nxehtësisë ekstreme

Vështirësi për të fjetur

Luhatje humori

Frekuenca e rritur e urinimit dhe infeksioneve të traktit urinar

Thatësi vaginale

Mungesa e interesit për marrëdhënie.

Simptomat e shtatzanisë

Shumë simptoma të menopauzës janë të ngjashme me ato të shtatzanisë.

Kur një grua është shtatzënë, ajo nuk do të ketë cikël menstrual. Shumë gra shtatzëna gjithashtu pësojnë lëkundje humori dhe probleme gjatë gjumit.

Simptomat e tjera që lidhen me shtatzaninë përfshijnë:

Lodhje

Dhimbje koke

Të vjella

Urinim dhe

Gjinjë të butë ose të fryrë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button