fbpx

Gjermania vendosi, vaksina Astra Zeneca jepet për të gjitha moshat

Gjermania po planifikon të vërë vaksinën AstraZeneca të disponueshme për të gjithë të rriturit në Gjermani, pavarësisht nga mosha dhe kushtet e mëparshme shëndetësore, transmeton Ntv.al.

Ministri i Shëndetësisë së Gjermanisë, Jens Spahn njoftoi se do kërkojë të heqë rendin e përparësisë për vaksinën e ndërmarrjes britanike-suedeze në një takim me udhëheqësit e shtetit gjerman ditën e sotme, shkruan The Guardian.

Spahn gjithashtu tha se ai do të kërkojë të zvogëlojë intervalin kohor midis dozës së parë dhe të dytë të vaksinës së zhvilluar nga Oksfordi nga 12 në katër javë.

Disa vende gjermane, duke përfshirë Berlinin, Bavarinë dhe Saksoninë, tashmë kanë hequr rregullat e përparësisë rreth vaksinës AstraZeneca.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button