fbpx

Përkeqësim i situatës së koronavirusit, Nju Delhi kërkon më shumë hapësirë për djegiet e trupave

Policia në kryeqytetin e Indisë, Nju Delhi, u ka kërkuar autoriteteve lokale të krijojnë  më shumë vende për djegiet e trupave nga Covid-19, transmeton Portalb.mk.

Një valë e dytë e virusit po shkatërron pjesë të Indisë, me 386.452 raste të reja të raportuara të enjten – rritja më e madhe një ditore e regjistruar për çdo vend. Numri i përgjithshëm i rasteve të Covid pikërisht këtë ditë kaloi 18 milionëshin.

Të enjten kishte 3.500 vdekje të tjera dhe gati 400 në Delhi – një rekord për kryeqytetin.

“Vdekjet në qytet lidhen kryesisht me Covid dhe për shkak të mungesës së hapësirës, ​​njerëzit po detyrohen të kremtojnë të dashurit e tyre në krematoriumet jo të përcaktuara për të marrë viktimat e Covid. Kjo është arsyeja pse ne sugjeruam që të krijoheshin më shumë krematoriume,” tha një i moshuar për kanalin e  lajmeve NDTV.

Oksigjeni, ilaçet dhe shtretërit spitalorë vazhdojnë të jenë në mungesë, me njerëzit që bëjnë lutje në mediat sociale për të siguruar trajtim për të dashurit e tyre.

Qeveria qendrore e Indisë po përballet me kritika në rritje për trajtimin e saj të pandemisë dhe për lejimin e tubimeve zgjedhore dhe festivaleve fetare.

Por ministri i shëndetësisë mbrojti qeverinë , duke thënë se shkalla e fatalitetit të vendit është më e ulëta në botë dhe se furnizimet me oksigjen ishin “të përshtatshme”.

Harsh Vardhan i tha agjencisë së lajmeve ANI se oksigjeni tani “po vihej në dispozicion nga shumë burime” duke përfshirë ato nga jashtë dhe se depozitat po përgatiteshin gjithashtu.

Dërgesa e parë e furnizimeve urgjente mjekësore nga SHBA-ja arriti në Indi të premten, pjesë e asaj që Shtëpia e Bardhë ka thënë se do të jetë mbështetje me vlerë më shumë se 100 milionë dollarë.

Ekspertët thonë se bllokimet dhe vaksinimet janë e vetmja rrugëdalje.

Ditën e somte, të gjithë të rriturit mbi moshën 18 vjeç në Indi do të bëhen të ligjshëm për vaksinim. Por megjithëse India është prodhuesi më i madh në botë i vaksinave, ajo nuk ka rezerva të mjaftueshme për rreth 800 milion persona.

Komisioneri komunal i Mumbai, Ashwini Bhide, tha në Twitter se qyteti do të rezervonte vaksinat  aktuale për njerëzit e moshës mbi 45 vjeç.

“Vdekjet në qytet lidhen kryesisht me Covid dhe për shkak të mungesës së hapësirës, ​​njerëzit po detyrohen të kremtojnë të dashurit e tyre në krematoriumet jo të përcaktuara për të marrë viktimat e Covid. Kjo është arsyeja pse ne sugjeruam që të krijoheshin më shumë krematoriume,” tha një i moshuar për kanalin e  lajmeve NDTV.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button