fbpx

Pendarovski në lidhje ndryshimin e kufijtë të Ballkanit: Ata që e shkruajtën non-paper janë të turpëruar nga idetë e tyre

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg pas takimit me Presidentin maqedonas Stevo Pendarovski në Bruksel tha se spekulimet që burojnë nga pretendimet jo-dokumente për rivendosjen e kufijve të Ballkanit Perëndimor nuk janë të favorshme për stabilitetin, transmeton Portalb.mk.

“Nuk më takon mua të komentoj për diçka që nuk kam parë ose lexuar, por çdo spekulim rreth ndryshimit të kufijve do të sjellë vetëm më shumë pasiguri dhe paqëndrueshmëri në rajon, spekulimet nuk janë të dobishme,” tha Stoltenberg.

Presidenti Pendarovski tha gjithashtu se ai kishte paralajmëruar në të kaluarën kundër ideve të tilla të rrezikshme të ndarjes etnike në rajon dhe siguroi se asnjë nga bashkëbiseduesit e tij në BE ose NATO nuk mbështesin koncepte të tilla si ato që përmban letra e pretenduara.

Në takimin e sotëm midis Pendarovskit dhe Stoltenbergut, u diskutua për bashkëpunimin midis Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Aleancës së NATO-s, çështjet aktuale rajonale dhe të sigurisë, prioritetet e politikës së jashtme të vendit dhe mundësitë për thellimin e bashkëpunimit në trajtimin e pasojave të pandemisë globale. 19

Në bisedën me Sekretarin e Përgjithshëm Stoltenberg, Presidenti Pendarovski riafirmoi gatishmërinë dhe përkushtimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në promovimin e paqes dhe stabilitetit, duke theksuar se vendi do të vazhdojë të kontribuojë në mënyrë aktive në misionet paqeruajtëse ndërkombëtare të drejtuara nga NATO në rajon dhe më gjerë, njoftojnë nga kabineti i presidentit.

“Kjo është vizita ime e parë në NATO si President i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Më 27 Mars, ne shënuam përvjetorin e parë të anëtarësimit tonë në NATO. Na u deshën shumë vite, morëm vendime shumë të vështira, por ishim këmbëngulës në arritjen e qëllimit tonë strategjik. Ne besojmë se anëtarësimi në NATO është shumë i rëndësishëm për ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit si një parakusht për prosperitetin dhe forcimin e institucioneve demokratike,” tha Presidenti Pendarovski pas takimit me Stoltenberg.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button