SHBA dërgoi në hapësirë ​​satelitin spiun “NROL-82”

SHBA-ja ka dërguar në hapësirë satelitin e saj spiun “NROL-82”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sateliti, funksioni i të cilit mbahet sekret, u nis nga baza ajrore Vandenberg në shtetin e Kalifornisë me një raketë transportuese të rëndë të tipit “Delta 4 Heavy” të prodhuar nga United Launch Alliance, një partner i Lockheed Martin dhe kompanive Boeing.

Fluturimi u transmetua drejtpërdrejt në internet ndërsa transmetimi u ndërpre për arsye “private” pas shkrepjes së fazës së dytë të raketës dhe hapjes së mburojës që fshehu satelitin.

Ndërkaq satelitët e zbulimit të cilët prodhohen, projektohen, lëshohen dhe funksionojnë sipas agjencisë së inteligjencës së Byrosë Kombëtare (NRO) në SHBA nuk dihet se për çfarë detyre funksionojnë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button