Papa Françesku i lumtur për kthimin në bekimin e së dielës

Papa Françesku tha se është i lumtur që u kthye duke përshëndetur besimtarët në Sheshin e Shën Pjetrit për bekimin e tij tradicional në mesditën e së dielës pas disa javësh të masave të bllokimit, shkruan Anadolu Agency.

Papa Françesku tha se është i lumtur që u kthye duke përshëndetur besimtarët në Sheshin e Shën Pjetrit për bekimin e tij tradicional në mesditën e së dielës pas disa javësh të masave të bllokimit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Italia më vonë gjatë këtij muaji do të fillojë heqjen graduale të disa kufizimeve kundër pandemisë, duke lejuar, për shembull, ushqimin në ambient të hapur në kafene dhe restorante në zonat e vendit ku shpërthimi COVID-19 ka treguar shenja përmirësimi.

Disa qindra njerëz, përfshirë murgeshat dhe familjet, duke qëndruar në një distancë të sigurt larg në sheshin e gjerë, dolën për të parë papën duke folur nga dritarja e Pallatit Apostolik.

“Faleminderit Zotit, ne mund të mblidhemi përsëri në këtë shesh”, tha Françesku.

“Më duhet të them, më mungon sheshi”, shtoi ai.

Javët e kaluara Papa Françesku është parë duke qëndruar në një foltore brenda pallatit nga ku i jepte mesazhet e tij të mesditës së së dielës përmes televizionit, radios dhe internetit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button