fbpx

Dorëheqja nuk është problem, por nuk do të marr përgjegjësi dhe unë nuk do të kërkoj përgjegjësi, deklaroi Zaev për situatën me koronavirusin

Kryeministri Zoran Zaev thotë se ai nuk do të marrë përgjegjësi për situatën me kovid-19 si dhe nuk do të kërkojë nga dikush në qeveri dhe autoritetet shëndetësore një gjë të tillë. Në konferencën e sotme për shtyp, duke iu përgjigjur një pyetjeje gazetari nëse ai ndihet përgjegjës për situatën, duke qenë se deri para disa ditësh ishin organizuar ngjarje, hapeshin tregje, ndërsa sot merren masa kufizuese për shkak të numrit të madh të vdekjeve dhe spitaleve të mbipopulluara, Zaev tha se të gjithë nga në qeveri po punojnë në interes të qytetarëve dhe vendimet janë marrë gjithnjë në bazë të analizës dhe analizës së shifrave në nivel javor ose dy-javorë, raporton SDK, përcjell Portalb.mk.

“Më thoni çfarë përgjegjësie, nuk ka asnjë problem, theksoni dorëheqjen e Zaevit, Venko Filipçe të japë dorëheqjen, kush të jep doktor Iliri, doktor Milena, doktor Liljana nga Strumica. Thuani lirshëm dorëheqjen nëse e kërkoni atë. Dorëheqja nuk është problem, ka hidhërim kudo në shpirtra. As personeli shëndetësor dhe as ministri i shëndetësisë nuk kanë nevojë të japin dorëheqjen, ata janë heronjtë tanë. A duhet të mbajmë përgjegjësi unë ose kryetarët e komunave ku isha në ngjarje apo institucione shtetërore? Nuk mendoj se duhet të marr përgjegjësi, nuk do të marr përgjegjësi dhe nuk do të kërkoj përgjegjësi. Nëse ka ndonjë arsye ku ne kemi gabuar diçka ose kemi bërë diçka të keqe, unë nuk i di ndjenjat që dikush duhet të bëjë harikiri,” tha Zaev.

Zaev tha se të gjithë punonjësit shëndetësorë do të marrin medalje për sakrificën e tyre dhe luftën kundër virusit.

Kryeministri tha se do të vaksinohet në momentin kur do të duhet të dërgojë mesazh për ata qytetarë, të cilët nuk besojnë në procesin dhe sigurinë e vaksinave. Ai thotë se tani është radha e të personave të moshuara dhe të sëmurëve kronikë dhe nuk dëshiron ta prishë këtë rend.

“Do të vijë edhe radha ime, nuk e konsideroj veten si një nga më të moshuarit, por një nga më të ekspozuarit dhe ndoshta do të jetë radha ime kur ata që hamenden se duhet të vaksinohen, ndërsa nuk duhet të hamenden. Ne nuk duam të prishim asnjë rregull për shkak se dikush është  i pozicionuar lartë në shoqëri, por të respektojmë rendin. Radha ime do të vijë, do të vijë saktësisht kur do të duhet të ketë motivim shtesë për të gjithë ata që hamenden”, tha Zaev.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button