fbpx

RMV, 1.577 të hospitalizuar si pasojë e Kovid-19, ka 260 e shtretër të lirë

Në kovid – qendrat e spitaleve të të gjithë vendit trajtohen gjithsej 1.577 pacientëve pozitivë dhe të dyshuar për Kovid-19, informoi Ministria e Shëndetësisë, transmeton Portalb.mk.

Sipas qyteteve, numri i të hospitalizuarve është si vijon:

 • Manastir- 88
 • Shtip- 67
 • Tetovë- 36
 • Veles- 70
 • Kumanovë- 147
 • Ohër- 100 Prilep- 116
 • Gostivar- 41
 • Strugë- 18
 • Strumicë- 77
 • Koçan- 34
 • Kërçovë-  21
 • Kavadar- 71
 • Gjevgjeli- 26

“Numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë dhe të dyshuar ndaj COVID-19 të cilët trajtohen në repartet infektive në kryeqytet dhe në spitalet në të gjithë vendin është 1.577 dhe ka rreth 200 shtretër të lirë.

“Gjatë ditës, bëhen lëshime të pacientëve të shëruar, të cilët do të lirojnë shtretër shtesë. Përndryshe, të gjitha repartet e spitaleve klinike kanë pajisje për furnizimin me oksigjen. Ministria ka pasqyrë të situatës me objektet dhe nëse është e nevojshme, repartet do të zgjerohen më tej”, thuhet në kumtesën e Ministrisë së Shëndetësisë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button