fbpx

Në Shqipëri, 19 viktima dhe mbi 980 raste të reja me COVID-19

Rastet e reja të të prekurve me COVID-19 dhe humbjet e jetëve mes pacientëve që po trajtohen në spitalet e vendit vazhdojnë të mbeten shqetësuese në Shqipëri.

Gjatë ditës së fundit ka pasur 986 raste të reja me COVID-19 ndërsa janë shënuar 19 raste fatale me vdekje.

Aktualisht në spitalet covid në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 647 pacientë, 41 në terapi intensive, nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Që prej nisjes së pandemisë, numri i viktimave ka shkuar në 1775 persona nga gjithsej 106 mijë persona të prekur.

Numri i rasteve aktive mbetet mbi 35 mijë persona, ku pjesa dërrmuese prej gati 23 mijë janë vetëm në Tiranë.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 1,331 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 12,467 vaksinime antivCOVID.

Statistika (27 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 986

Të shëruar në 24 orë 962

Të shtruar në spitale 647

Humbje jete në 24 orë 19

Testime ditore 3957

Testime totale 462,980

Raste pozitive 106,215

Raste të shëruara 68,969

Raste Aktive 35,471

Humbje jete 1,775

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 22853

Fier 2641

Durrës 1664

Vlorë 1748

Shkodër 1337

Gjirokastër 1026

Berat 877

Korçë 916

Elbasan 887

Lezhë 819

Dibër 368

Kukës 335

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button