fbpx

RMV, 415 raste të reja me Kovid-19, 19 persona ndërruan jetë, gjashtë nga periudha nëntor-dhjetor

Nga Ministria e Shëndetësisë njoftuan se gjatë 24 orëve të fundit në vend janë kryer 2.549 teste për Kovid-19 nga të cilët, 415 kanë rezultuar pozitiv kurse 19 persona kanë humbur betejën me virusin, gjashtë prej tyre në periudhën nëntor-dhjetor. Në vend sot janë regjistruar 244 persona të shëruar nga virusi korona, shkruan Portalb.mk.

Duke përfshirë gjashtë pacientë që kanë ndërruar jetë në periudhën nëntor-dhjetor, në gjithë vendin u raportua që ndërruan jetë 19 pacientë të infektuar me Kovid-19: 11 pacientë nga Shkupi (69, 75, 80, 65, 66, 61, 67, 72, 76, 71 dhe 68v) , 2 pacientë nga Tetova (79 dhe 65v), një pacient nga Kumanova (50v), Prilepi ( 78v), Velesi (77v), Ohri (87v), Kërçova (51v) dhe Gjevgjelia (69v).

Rastet e reja:

 • Shkup – 170,
 • Prilep – 62,
 • Kavadarci – 32,
 • Veles – 25,
 • Negotinë – 20,
 • Ohër – 12,
 • Strumicë – 11,
 • Gjevgjeli – 10,
 • Kumanovë, 8
 • Tetovë 8
 • Shtip – 8,
 • Bogdanci – 7,
 • Struga – 6,
 • Kriva Pallanka – 5,
 • Kratova 4
 • Demir Kapija, 4
 • Koçani 4
 • Krusheva – 4
 • Gostivar 3
 • Kërçovë – 3
 • Manastiri, 2
 • Delçevo 2
 • Vallandova – 2
 • Vinica, 1
 • Dibra 1
 • Demir Hisar – 1

Pacientët e shëruar:

 • Shkup – 110,
 • Kavadarci – 24,
 • Prilep 17
 • Veles – 17
 • Kumanovë – 12,
 • Strumicë – 9,
 • Manastir – 8,
 • Resnjë – 7,
 • Gostivar – 6,
 • Negotinë 5
 • Berovë – 5,
 • Tetovë – 4,
 • Shtip – 3,
 • Ohri, 2
 • Kratova, 2
 • Demir Kapija,2
 • Vinica, 2
 • Radovish 2
 • Dojran – 2
 • Bogdanci, 1
 • Kriva Pallanka, 1
 • Koçani, 1
 • Kërçova 1
 • Pehçeva 1

Rastet e aktive:

Shkup 43066, aktiv 2890
Kumanovë 5428, aktiv 239
Tetovë 5320, aktiv 227
Prilep 5027, aktiv 437
Gostivar 3716, aktiv 113
Shtip 3597, aktiv 96
Manastir 3341, aktiv 121
Veles 3338, aktiv 236
Ohri 3101, aktiv 376
Kavadarci 3055, aktiv 446
Strumica 2650, aktive 152
Struga 2343, aktive 165
Koçani 1781, aktiv 51
Kërçovë 1755, 60 aktiv
Sveti Nikolla 1100, aktiv 24
Gjevgjeli 1100, aktiv 111
Negotina 1086, aktiv 109
Dibër 785, aktiv 42
Resnjë 784, aktiv 59
Kriva Pallanka 780, aktiv 50
Radovish 741, aktiv 39
Dellçeva 715, aktiv 226
Berova 630, aktiv 28
Probishtipi 526, aktiv 20
Vinica 508, aktive 22
Vallandova 349, aktive 21
Kratova 261, aktiv 30
Demir Hisar 257, aktiv 12
Makedonski Brod 251, aktiv 8
Krusheva 250, aktiv 51
Bogdanci 240, aktiv 16
Demir Kapija 231, aktiv 30
Makedonska Kamenica 193, aktiv 5
Pehçeva 184, aktive 3
Dojran 95, aktiv 10

Ndryshe, nga gjithsej 497.268 teste të realizuara, numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid-19 në vend nga fillimi i pandemisë është 98.584 ndërsa i të shëruarve 89.022, jetën e kanë humbur gjithsej 3.037 ndërsa raste aktive aktualisht ka 6.525.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button