fbpx

Presidenca e Kosovës ka ndarë dy Medalje Presidenciale

Në Presidencën e Republikës së Kosovës sot është vlerësuar me Medalje Presidenciale puna e Njësiti për kërkim shpëtim në kuadër të FSK-së dhe regjisorja e filmit “Zgjoi”.

“Medalja Presidenciale Ushtarake është ndarë për Njësitin e Kërkim Shpëtimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, për kontributin e tyre në fushën e mbrojtjes së Republikës së Kosovës dhe qytetarëve të saj”, raportojnë nga Presidenca.

Medaljet janë përcaktuar për nder të 13 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, ndërsa ndarja e tyre pritet ditët në vazhdim.

“Regjisorja Blerta Basholli është dekoruar me Medaljen Presidenciale të Meritave, për kontribut në fushën e kulturës. Filmi ‘Zgjoi’ me regji nga znj. Blerta Basholli ka fituar tri çmimet kryesore të festivalit  të madh të filmit në SHBA, Sundance Film Festival”, raportojnë nga presidenca.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button