fbpx

Këtë vit votuesit e kanë ngjyrosur ndryshe hartën e Kosovës

Duket se Vetëvendosje po del fituese në mënyrë bindëse në zgjedhjet e përgjithshme të së dielës, shkruan Kosovo 2.0, transmeton Portalb.mk.

Me mbi 95% të votave të numëruara, VV ka rreth 48% të pjesës totale të votave.

VV-ja tani ka tejkaluar 359,851 votat e marra nga LDK e Ibrahim Rugovës në vitin 2001, duke thyer rekordin për më shumë vota të fituara nga ndonjë parti në historinë e pasluftës në Kosovë. Kjo parti gjithashtu po eklipson pjesën rekord të votave të LDK-së prej 45.65% (gjithashtu në vitin 2001).

Përqindja më e lartë e votave e VV-së ishte 27% (në vitin 2017).

Të gjitha partitë e tjera të mëdha kanë parë rënie të votave krahasuar me vitin 2019.

LDK-ja ka pësuar ‘kolaps’ me rreth 13% dhe kjo parti është në rrugën e duhur për rezultatin më të keq në historinë e saj. Përqindja më e ulët e votimit për këtë parti ishte 24.54% në vitin 2019.

PDK ka përfunduar e dyta, por përqindja e votimit me rreth 17% është gjithashtu më e ulta  ndonjëherë. Përqindja më e ulët e saj ishte 21.23% që mori në vitin 2019.

Nisma duket se do të humbasë pragun prej 5% të kërkuar për të siguruar vende në Kuvend.

Ndërkohë, pjesëmarrja në votime është më e larta që nga viti 2004.

KQZ-Kosovë, rezultatet 2021
KQZ-Kosovë, rezultatet 2021

Ndërkohë rezultatet preliminare të KQZ-së janë si vijon:

  • Vetëvendosje kryeson me 48, 17 përqind
  • Partia Demokratike e Kosovës (PDK) me 17,35 përqind
  • Lidhja Demokratike e Kosovës ( LDK) me 13, 18 përqind.
  • Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) me 7,42 përqind dhe
  • Nisma me 2,59 përqind.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button