fbpx

Çfarë dihet për llojin e koronavirusit britanik: Të vaksinuarit mund të sëmuren, por nuk do të kenë komplikime

Lloji britanik i koronavirusit, më saktësisht mutacioni B.1.1.7., është konfirmuar në Maqedoni. Ky lloj në vend është regjistruar në 56 persona. Sipas informatave nga Instituti i Shëndetit Publik, 649 materiale u raportuan javën e kaluar që u sekuencuan për praninë e llojit “britanik” të SARS-CoV-2, pas së cilës u vërejt se lloji britanik i SARS-CoV-2 është i pranishëm në tetë qytete, ndërsa shumica e rasteve janë zbuluar në Ohër (25), Prilep (10) dhe Kavadarci (4).

Sipas analizave nga Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë, në periudhën e fundit u zbuluan një numër i madh i varianteve të reja, të cilat nuk ishin më parë të pranishme tek pacientët në vend, gjë që thekson ISHP, mund të tregojë hyrje të vazhdueshme të rasteve të reja të COVID-19 nga jashtë, transmeton Panacea.mk.

Lloji britanik përhapet më shpejt, është më ngjitës dhe simptomat e infeksionit me të ndryshojnë pjesërisht nga sëmundja fillestare me COVID-19.

Pas një rritje të mprehtë të numrit të rasteve të reja në jug-lindje të Anglisë në dhjetor 2020, shkencëtarët kanë vërejtur një variant specifik të SARS-CoV-2, i cili është bërë gjithnjë e më i zakonshëm i quajtur VOC-202012/01, ose B.1.1.7. deri më 15 janar 2021, lloji i ri i koronavirusit ishte raportuar në 52 vende, ndërsa deri më sot ai është përhapur në një total prej 75. Për shkak të përhapjes së tij të shpejtë, transmetueshmëria e tij vlerësohet të jetë më e madhe se 40 deri në 70 përqind, gjë që në disa raste ka çuar në masa më të rrepta në Britani.

Sipas një studimi i cili përfshiu 6 000 persona të infektuar në Britani zbuloi se simptoma të tilla si kollitja, lodhja, dhimbja e kokës dhe dhimbjet e muskujve ishin më të zakonshme tek njerëzit e infektuar me llojin e ri britanik të virusit. Sidoqoftë, humbja e ndjenjës së nuhatjes dhe shijes ndikon më pak tek ata. Ekzistojnë prova, sipas mediave britanike, që lloji i ri mund të jetë më vdekjeprurës se variantet e tjera, por kjo ende nuk mund të konfirmohet me siguri, megjithëse fillimisht u tha që të dhënat nga Britania sugjerojnë që vdekshmëria mund të jetë më e lartë për 30 përqind.

Prof. Lawrence Young, virolog dhe profesor i onkologjisë molekulare në Universitetin Warwick, thotë se varianti i ri i virusit kishte 23 ndryshime nga virusi origjinal.

“Disa nga ndryshimet në pjesë të ndryshme të virusit mund të ndikojnë në reagimin imunitar të trupit dhe të ndikojnë në gamën e simptomave që lidhen me infeksionin,” përfundon ai.

Të gjithë virusët ndryshojnë dhe shndërrohen, ndërsa mutacionet tregojnë ndryshime në sekuencën e acidit nukleik. Megjithëse disa janë të qetë, të tjerët mund të rezultojnë në proteina të reja ose ndryshim në fenotipin e trupit. Sidoqoftë, koronavirusët mutohen më ngadalë sesa shumë viruse të tjerë të ARN-së për shkak të pranisë së enzimës korrigjuese, sqarojnë nga Shoqata Amerikane e Mikrobiologjisë.

Studimet laboratorike janë duke u zhvilluar për të përcaktuar nëse shtame të reja të virusit kanë veti që mund të ndryshojnë efektivitetin e vaksinave. Sipas OBSH-së, aktualisht ka të dhëna të pamjaftueshme për ta përcaktuar këtë.

“Vaksina Pfizer tashmë është treguar se funksionon pothuajse plotësisht ndaj llojit britanik, si dhe ndaj virusit origjinal Wuhan – varianti i burimit. Antitrupat që zhvillohen pas vaksinës ose kurimit të sëmundjes ‘mbulojnë’ variantin britanik”, theksoi imunologu Zlatko Trobonjaca.

“Ka kuptim të vaksinohen, sepse megjithëse një grup i vogël antitrupash që prodhohen nuk do të neutralizojnë plotësisht virusin, personi mund të sëmuret, por sigurisht nuk do të jetë i fortë dhe i vështirë – pneumonia e rëndë dhe ndërlikimet e tjera, si dhe vdekja do të shmangen”, tha imunologu.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button