fbpx

SHBA: Irani është afër të ketë material të mjaftueshëm për bombë bërthamore

Irani mund të sigurojë materiale të mjaftueshme për të prodhuar bombë bërthamore brenda disa javësh, paralajmëroi të hënën sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken.

Blinken, në një intervistë për NBC News tha se Teherani është “çështje javësh” larg kalimit të pragut nëse vazhdon të tërhiqet nga angazhimet e tij nën paktin bërthamor të vitit 2015 që u nënshkrua me fuqitë botërore, transmeton AA.

Republika Islamike ka ndërmarrë veprime si kundërpërgjigje për vendimin e njëanshëm të ish-presidentit Donald Trump për të tërhequr SHBA-në nga marrëveshja në vitin 2018 dhe për të vendosur përsëri sanksionet që u hoqën si pjesë e marrëveshjes.

SHBA dhe Irani janë në mosmarrëveshje se kush duhet të kthehet së pari në pajtueshmëri me Aksionin e Përbashkët Gjithëpërfshirës me administratën e Bidenit, duke përsëritur se ajo do të përmbushë detyrimet e saj vetëm pas Teheranit. Ky pozicion ka qenë i dështuar për zyrtarët iranianë që thonë se që kur Trump u largua nga marrëveshja i pari, SHBA duhet të heqë sanksionet e saj para se Teherani të kthehet.

I pyetur gjatë intervistës nëse lirimi i amerikanëve të arrestuar në Iran do të ishte kusht për marrëveshjen “më afatgjatë dhe më të fortë” të kërkuar nga Biden, Blinken u kundërshtua.

“Pavarësisht nga çdo marrëveshje, ata amerikanë duhet të lirohen. Pikë”, tha ai. “Ne do të fokusohemi që ata të vijnë në shtëpi në një mënyrë ose në një tjetër”, tha Blinken.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button