fbpx

Çfarë ndodh kur akuzohet një president, nga Johnson deri te Trumpi

Dhoma e Përfaqësuesve votoi për të ngritur zyrtarisht akuzat kundër Presidentit Donald Trump. Rezoluta për ngritjen e akuzave u miratua me 232 vota pro dhe 197 kundër. 10 republikanë u bashkuan me demokratët, duke votuar për ngritjen e akuzave ndaj Presidentit Trump, shkruan BBC, transmeton TCH.

Është hera e parë në historinë amerikane që ndaj një presidenti ngrihen dy herë akuza për shkarkim, këtë radhë për për nxitje dhune lidhur me sulmin në Kapitol.

Po njëkohësisht Trump mbetet një nga tre presidentët që kjo procedurë po çohet deri në fund.

Ja ç’ka ndodhur me presidentët e tjerë:

 Andrew Johnson, Wikipedia
Andrew Johnson, Wikipedia

Çfarë bëri ai?

Në hijen e Luftës Civile, Presidenti Andrew Johnson – një Demokrat – luftoi vazhdimisht me Kongresin e mbajtur nga Republikanët për mënyrën e rindërtimit të Jugut të SHBA.

“Republikanët Radikalë” të kësaj periudhe nxitën legjislacionin për të ndëshkuar ish-udhëheqësit e Konfederatës dhe për të mbrojtur të drejtat e skllevërve të liruar. Johnson përdori veton e tij presidenciale për të bllokuar përpjekjet republikane në çdo hap.

Në Mars, Kongresi miratoi Aktin e Mandatit të Zyrës, i krijuar për të kufizuar aftësinë e presidentit për të shkarkuar anëtarët e kabinetit të tij pa miratimin nga Senati. Në kundërshtim, Johnson pezulloi një anëtar të kabinetit dhe rival politik, Edwin Stanton, ndërsa Kongresi ishte në pushim.

Nëse procedurat e sotme duken si teatër politik, kjo është në përputhje me traditën e fajësimit: Stanton iu përgjigj pushimit nga puna duke u mbyllur në zyrën e tij dhe duke refuzuar të largohej.

Largimi i Stantonit provoi të ishte pika e fundit – Republikanët e Dhomës nxituan të hartonin 11 nene të fajësimit.

Një tablo nga procesi për Andrew Johnson
Një tablo nga procesi për Andrew Johnson

Pas një votimi, raportet iu paraqitën Senatit, ku ai u shpall i pafajshëm, por vetëm kaq. Ishte një votë e vetme më pak se shumica e dy të tretave të nevojshme për të dënuar.

Cilat ishin pasojat?

Sipas disa llogarive, Johnson qau nga lajmi i pafajësisë së tij, duke u zotuar të përkushtohej në rikthimin e reputacionit të tij.

Por nuk funksionoi

Ai shërbeu pjesën tjetër të mandatit të tij presidencial, por muajt e tij të fundit në detyrë ishin të mbushur me të njëjtat beteja. Dhe në 1869, Demokratët humbën Shtëpinë e Bardhë kundrejt kandidatit republikan Gjeneral Ulysses S Grant, i cili lejoi që plani i partisë së tij për Rindërtimin Radikal të vazhdonte.

Cila është trashëgimia e tij?

Të qënit i fajësuar.

Dhe blerja e Alaskës në 1867 për 7.2 milion dollarë.

Johnson ishte gjithashtu një nga presidentët më të varfër. Ai nuk shkoi kurrë në shkollë.

Richard Nixon

Rchard Nixon, Wikipedia
Rchard Nixon, Wikipedia

Çfarë bëri ai?

Impeachment-i i Richard Nixon daton në thyerjen dhe hyrjen me dhunë e 1972 në selinë e partisë Demokratike në kompleksin e zyrave Watergate në Washington DC.

Ndërsa hetimet zbuluan se hajdutët ishin paguar me fonde nga fushata e rizgjedhjes së Nixon, skandali Watergate u përhap shumë më larg se sa thjesht hyrjes me forcë, duke implikuar zyrtarë të lartë të Shtëpisë së Bardhë.

Në gusht 1974, ndërsa Komiteti Gjyqësor i Dhomës përgatiti artikuj për fajësimin, Nixon u detyrua të lëshojë regjistrime të Zyrës Ovale në të cilat presidenti dëgjohet duke urdhëruar stafin e tij që CIA t’i thotë FBI të ndalojë hetimin e saj për thyerjen e Watergate.

Dhe kjo shënoi prishjen përfundimtare të përpjekjes për fshehje të Nixon.

Më 27 korrik, Komiteti i Gjyqësorit i Dhomës votoi për të miratuar tre nene të fajësimit – pengimin e drejtësisë, keqpërdorimin e pushtetit dhe përbuzjen e Kongresit – dhe i dërgoi ato në Dhomë për një votim të plotë.

Por, votimi nuk ndodhi kurrë.

Më 8 gusht 1974, Nixon dha dorëheqjen. Ai mbetet i vetmi president i SHBA në histori që e ka bërë këtë.

“Të largohem nga detyra para se të përfundojë mandati im është e neveritshme. Por si president, unë duhet të vendos interesin e Amerikës në radhë të parë”, tha ai.

Cilat ishin pasojat?

Zv presidenti Gerald Ford u betua si president gjashtë javë më vonë dhe e fali Nixon për çdo krim që ai kishte bërë ndërsa ishte në detyrë.

Në zgjedhje për më pak se dy vjet më vonë, Ford humbi Shtëpinë e Bardhë ndaj demokratit Jimmy Carter.

Cila është trashëgimia e tij?

Asnjë dyshim! Skandali Watergate. Megjithëse ai kurrë nuk pranoi ndonjë shkelje kriminale, veprimet e tij mbeten një ‘përrallë’ paralajmëruese e abuzimit të pushtetit presidencial.

Nixon vdiq në Prill 1994, 20 vjet pasi dha dorëheqjen me turp.

Duke folur në funeralin e tij, presidenti i atëhershëm Bill Clinton u përqendrua në punën e Nixon në punët e jashtme.

Bill Clinton

Bill Clinton, Wikipedia
Bill Clinton, Wikipedia

Çfarë bëri ai?

Vetëm disa vjet pasi Presidenti Bill Clinton predikoi faljen për dështimet e Nixon, Demokrati i Arkansasit po përballej me krizën e tij politike.

Brenda një viti nga marrja e detyrës, Z. Clinton e gjeti veten nën hetim nga një prokuror special i Departamentit të Drejtësisë.

Nën këshillimin e veçantë të Kenneth Starr, fusha e hetimit në tregtinë e pasurive të patundshme u zgjerua në janar 1998 për të përfshirë çështjen e presidentit me ish-praktikanten e Shtëpisë së Bardhë Monica Lewinsky.

Si pjesë e një procesi gjyqësor të veçantë kundër presidentit – ngacmimi seksual i Paula Jones – Z. Clinton u pyet për marrëdhëniet e tij me zonjën Lewinsky. Nën betim më 17 janar, Z. Clinton mohoi të kishte një marrëdhënie me ish ndihmësën e Shtëpisë së Bardhë.

Ditë më vonë, Z. Klinton dyfishoi mohimin e tij.

Monica Lewinsky ra dakord të merrte pjesë në hetimin për Bill Clinton
Monica Lewinsky ra dakord të merrte pjesë në hetimin për Bill Clinton

“Unë dua që ju të më dëgjoni”, tha Presidenti Clinton për mediat në një paraqitje të Shtëpisë së Bardhë. “Unë nuk kam bërë seks me atë grua, Monica Lewinsky. Unë kurrë nuk i kam thënë një personi të vetëm të gënjejë, as një herë, kurrë.”

Më 9 shtator 1998, Z. Starr lëshoi raportin e tij në Kongres. Publiku, gjithashtu, pa raportin 445-faqesh të Starr i cili përfshinte dëshmi të nga Znj. Lewinsky, e cila kishte arritur një marrëveshje imuniteti me këshilltarin e pavarur në këmbim të bashkëpunimit të saj.

New York Times
New York Times

Raporti përfshiu gjithashtu 11 arsye të mundshme për fajësimin. Në Dhjetor 1998, Dhoma e Përfaqësuesve votoi për të hequr z. Klinton për dy pika: dëshmi të rreme dhe pengim të Kongresit.

Në shkurt, Z. Clinton u shpall i pafajshëm nga Senati i kontrolluar nga Republikanët.

Cilat ishin pasojat?

Për vitin që skandali Lewinsky-Clinton konsumoi vendin, presidenti i rezistoi thirrjeve në rritje për të dhënë dorëheqjen.

Ishte gjatë kësaj periudhe, në fund të Janarit 1998, që Z. Clinton pati një nga vlerësimet më të larta ndonjëherë sipas sondazhit të opinionit publik. Në një sondazh për CNN, Gallup zbuloi se 67% e amerikanëve miratuan presidentin.

Në fund, politikanët e vetëm që humbën punën e tyre gjatë krizës së fajësimit ishin republikanët.

Plani republikan për të çuar skandalin drejt fitores në periudhën e ndërmjetme të vitit 1998 dha një efekt të kundërt: Demokratët bënë fitime si në Dhomë ashtu edhe në Senat.

Z. Clinton u largua nga detyra në janar 2001 me një vlerësim prej 65% – më e larta se çdo paraardhës i tij në gjysmë shekulli.

Por partia e tij humbi Shtëpinë e Bardhë kur George W Bush mundi Al Gore pas një rinumërimi në Florida.

Cila është trashëgimia e tij?

Skandali Monica Lewinsky do të ishte gjëja e parë që shumë mendojnë. Impeachment që pasoi? Më pak besohet të jetë kjo. Vlerësimet e tij të larta të popullaritetit gjatë gjithë procesit sugjerojnë se ai nuk ishte aq i dëmtuar nga ai sa dy presidentët e mëparshëm që u përballën me të.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko edhe
Close
Back to top button