fbpx

Ka ndërruar jetë stilisti francez Pierre Cardin

Pierre Cardin – stilisti dhe pionier i modës prêt-à-porter për masat – ndërroi jetë në moshën 98-vjeçare. Ai lindi më 2 korrik 1922, si djali i një tregtari francez verërash pranë Venecias në Italinë veriore, njofton DW, transmeton Portalb.mk.

Kur ai ishte ende fëmijë familja u kthye në Francë dhe ai u rrit në qytetin industrial të Shën Etienit.

Në moshën 17-vjeçare Cardin nisi një kurs rrobaqepësie. Më vonë u transferua në Paris dhe filloi të punonte si dizajner mode pranë shtëpisë së modës Paquin.

Në vitin 1946 ai dizajnoi kostumet si dhe elementet e skenave për filmin legjendar bazuar në përrallën “Bukuroshja dhe Bisha” të poetit dhe regjisorit Jean Cocteau.

Pastaj ai kaloi tek stilisti Christian Dior, ku ndihmoi për krijimin e serisë legjendare “New Look” në vitin 1947. Tre vjet më vonë Cardin themeloi kompaninë e vet të modës.

Cardin konsiderohet së bashku me Paco Rabanne dhe André Courrèges si krijuesit e modës futuriste.

Cardin themeloi shtëpinë e tij të modës në vitin 1950 dhe në dekadat në vijim ai ndërtoi një perandori globale të biznesit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button