fbpx

RMV, 24 persona humbën jetën me Kovid-19, 1112 raste të reja

Nga 2553 teste për Kovid-19 të kryera gjatë 24 orëve të fundit, në Maqedoninë e Veriut 1112 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona, ndërkaq 24 kanë humbur betejën me këtë sëmundje, ndërsa 709 pacientë u shëruan, transmeton Portalb.mk.

Ministria e shëndetësisë raportoi se kanë ndërruar jetë 24 pacientë me Kovid-19: katër pacientë nga Shkupi (76, 62, 67 dhe 70), një nga Kumanova (64), një nga Shtipi (87), tre nga Prilepi (69, 45 dhe 79), dy nga Tetova (41 dhe 65), dy nga Velesi (81 dhe 61), pesë pacientë nga Manastiri (70, 91, 48, 60 dhe 73), një nga Ohri (89), një nga Kriva Pallanka (47), një nga Krusheva (60), një nga Koçani (41) ), një nga Makedonski Brod (40) dhe një pacient nga Vinica (66). Të gjithë pacientët vdiqën në spital.

Rastet e reja:

Shkup-321,

Kumanovë-69,

Dibër-10,

Shtip-38,

Prilep-77,

Tetovë-79,

Strugë-44,

Veles-44,

Manastir-65,

Ohër-36,

Kavadar-26,

Gostivar-60,

Gjevgjeli- 19,

Strumica-35,

Kriva Palanka-7,

Radovish-6,

Krusheva-3,

Koçani-44,

Probistip-6,

Demir Hisar-5,

Makedonski Brod-1,

Pehçevë-1,

Berovë-23,

Valandovo-12,

Vinica -11,

Delçevë-13,

Kratovë-2,

Sveti Nikole-5,

Kërçovë-12,

Resnjë-16,

Negotinë-22

 

Pacientët e shëruar:

Shkup-290,

Kumanovë-30,

Shtip-31,

Prilep-62,

Tetovë-52,

Strugë-17,

Veles-29,

Manastir-20,

Ohër-57,

Kavadar-15,

Gostivar-11,

Gjevgjeli-6,

Strumicë- 14,

Kriva Palanka-5,

Radovish-6,

Krushevë-1,

Koçani-18,

Probistip-2,

Demir Hisar-3,

Makedonski Brod-1,

Pehçevë-4,

Berovë-3,

Valandovë-3,

Kratovë-4,

Sveti Nikole-2,

Kërçovë-10,

Resnjë-5,

Negotinë-8

 

Rastet aktive:

 • Shkup 23935, aktiv 9883
 • Kumanovë 3427, aktiv 961
 • Dibër 431, aktiv 96
 • Shtip 2419, aktiv 537
 • Prilep 2598, aktiv 1010
 • Tetovë 3526, aktiv 1004
 • Struga 1283, aktiv 419
 • Veles 1739, aktiv 784
 • Manastir 1703, aktiv 849
 • Ohër 1398, aktiv 590
 • Kavadar 1056, aktiv 452
 • Gostivar 2107, aktiv 759
 • Gjevgjeli 657, aktiv 231 (48 persona nga Gjevgjelia janë banorë të Dojranit, 118 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)
 • Strumica 1550, aktive 613
 • Kriva Palanka 388, aktiv 127
 • Radovish 387, aktiv 127
 • Krushevë 110, aktive 70
 • Koçani 1155, aktiv 333
 • Probistip 319, aktiv 77
 • Demir Hisar 173, aktiv 75
 • Makedonski Brod 145, aktiv 33
 • Pehçevë 95, aktive 24
 • Berovë 334, aktiv 101
 • Valandovë 189, aktiv 73
 • Vinica 344, aktive 181
 • Delçevë 393, aktiv 177 (105 persona nga PE Delçevo janë nga Makedonska Kamenica)
 • Kratovë 144, aktiv 76
 • Sveti Nikole 741, aktiv 233
 • Kërçovë 1126, aktiv 517
 • Resnjë 402, aktiv 165
 • Negotinë 469, aktiv 289 (46 persona nga Negotina janë banorë të Demir Kapisë)

 

Ndryshe, deri më tani, gjithsej 312 143 teste të për Kovid-19 kryer në Maqedoninë e Veriut. Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuara në vendin tonë që nga fillimi i pandemisë është 54 743, numri i pacientëve të shëruar është  32 366, numri i atyre që humbën jetën është 1511 dhe numri i rasteve aktive është 20866.

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button