fbpx

Psikoterapistët: Pse vala e dytë e karantinës do të jetë më stresuese se e para?

Pas karantinave të ashpra në të gjithë botën në gjysmën e parë të vitit 2020, gjërat dukeshin se përmirësoheshin gjatë verës – kufizimet u lehtësuan dhe numri i infeksioneve të koronavirusit filloi të bjerë. Por virusi nuk u zhduk, as nuk shkoi gjëkundi. Kjo tani është mjaft e qartë pasi një numër vendesh kanë hyrë në valën e dytë të infeksionit, ndërsa kështu edhe mbyllje të reja, shkruan Panacea.mk.

Pavarësisht se çfarë do të thotë fizikisht, ndryshime të tilla “para-prapa” midis masave relaksuese dhe shtrënguese e lodhin psikikën, thotë psikoterapistja gjermane Miriam Pris, duke theksuar se sa më shpesh të ndodhë, aq më i madh është presioni.
Individët mund të njohin kur pandemia prek ata më shumë sesa duhet, domethënë ata ndiejnë kur niveli i stresit të tyre është më i lartë.

Në nivel të sjelljes, kjo do të thotë tërheqje nga jeta shoqërore dhe izolim, ndërsa në nivel emocional, shqetësimi, frika dhe tensioni janë karakteristike, thotë Pris.

Lodhja dhe ngurrimi emocional mund të thellohen edhe më shumë, sa zgjat stresi, paralajmëron Pris. Sistemi imunitar gjithashtu mund të ndikohet nga stresi, i cili në disa raste mund të rezultojë në sëmundje fizike.

Individët mund të njohin kur pandemia prek ata më shumë sesa duhet, domethënë ata ndiejnë kur niveli i stresit të tyre është më i lartë.
Pris thotë se në një situatë të tillë, njeriu duhet të forcojë marrëdhënien me veten, të rishikojë ndjenjat e tij çdo ditë dhe të pyesë veten se çfarë saktësisht mund të bëjmë për t’u ndjerë më mirë. Ajo na këshillon t’i kushtojmë vëmendje mënyrës se si reagojmë ndaj pengesave dhe të këshillohemi me mjekun para se ato të bëhen problem më i madh.

Në të njëjtën kohë, ajo shton se nuk është zgjidhje për t’u përpjekur plotësisht të harrojmë se pandemia po ndodh rreth nesh, por është më mirë të përballemi me situatën dhe të përpiqemi të mendojmë realisht.
Kriza me koronavirusin gjithashtu arrin frikën e nënvetëdijes së njerëzve dhe krizat e tyre të pashpjegueshme, kujton Pris.

“Jemi përballur me ndjenja të vjetra, të papërpunuara, të cilat nuk kanë asnjë lidhje me situatën aktuale. Të jesh i vetëdijshëm për këtë dhe të përgjigjesh në mënyrë aktive është çelësi për t’u marrë me stresin e tillë”, tha eksperti gjerman.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close