fbpx

Pse disa pacientë kanë probleme edhe pas disa muajve pasi janë shëruar nga COVID-19?

Një studim i kohëve të fundit zbuloi se pacientët që shëroheshin nga COVID-19 kishin auto-antitrupa që i ngjanin atyre që gjenden tek pacientët me lupus dhe artrit reumatoid, shkruan Panacea.mk.

Kjo ishte shenjë se sistemi i tyre imunitar është kthyer kundër trupit të tyre dhe ka filluar të sulmojë materialin gjenetik të qelizave të tyre në vend të koronavirusit, i cili mund të përkeqësojë gjendjen e formave më të rënda të sëmundjes COVID-19, por gjithashtu shpjegon pse pacientë të caktuar për muaj kanë probleme shëndetësore edhe pse thuhet se po rikuperohen.

Ky zbulim mund të ndihmojë gjithashtu në trajtimin e pacientëve. Testet ekzistuese të zbulimit të antitrupave mund të tregojnë se cili nga pacientët me COVID-19, lupusi dhe ilaçet e artritit reumatoid mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave. Gjegjësisht, ende nuk ka shërim për ato sëmundje.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button