fbpx

Simptoma të pazakonta mund të tregojnë për korona-n: lemza, lotimi i syve…

Humbja e ndjenjës së nuhatjes dhe shijes është një nga simptomat më të zakonshme të infeksionit me koronavirus. Më pak e pazakontë, por sigurisht jo e vetmja, që gjendet në listën e simptomave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, nga ethet, kolla e thatë dhe lodhja, deri te gulçimi, dhimbje gjoksi dhe humbje të të folurit ose paaftësisë, shkruan Panacea.mk.

Por, disa e kanë lidhur koronavirusin e ri me numrin e shkuarjes në tualet, ndryshimet e lëkurës dhe madje edhe lemza e vazhdueshme. Ndonjëherë duket se simptomat më të reja, të çuditshme dhe të papritura po shfaqen vazhdimisht, ndërsa disa prej tyre renditen nga mjekët nga praktika e tyre.

ËNJTJA E GISHTËRINJËVE TË KËMBËVE
Siç është cekur nga Shoqata amerikane e dermatologjisë, disa pacientë me COVID-19 shpresojnë që një nga simptomat të jetë gishtërinjtë e kuqërremtë, ndonjëherë vjollcë, të ënjtur, të cilët duken si këmbë të ngrira. Ndonjëherë zhvillohen nyje të dhimbshme ose njolla.

CORONA SKUQJA
Kjo simptomë është më e vështirë të diagnostikohet. Dermatologët amerikanë kanë sugjeruar që skuqja mund të tregojë për infeksion të koronavirusit. Pacientët duhet të konsultohen me specialistin nëse vërejnë “nyje që kruhen”, skuqje të herëpashershme, flluska që duken si fruthi, njolla të rrumbullakëta në lëkurë, njolla dhe gunga të ndryshme në lëkurë.

SHKUARJA E TEPËRT NË TUALET
Sipas mjekut amë Dr. Diana Gal, pacientët me koronavirus mund të vërejnë “ndryshime delikate në zakonet e tyre gastrointestinale” para se të diagnostikohen. Ajo paralajmëron pacientët të kujdesen për “jashtëqitjen e butë dhe shkuarje të shpeshta në tualet” pasi kjo mund të jetë shenjë e infeksionit SARS-CoV-2.

GUMËZHIMI I TRUPIT
Mjekët thonë se disa pacientë me COVID-19 kanë pohuar se ndihen si tabletë që shkrihet në ujë ose sikur të ju kaloj rryma nëpër trup. Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se kjo mund të jetë për shkak të përgjigjes autoimune të trupit, e lidhur me reagimin e sistemit nervor te pacientët me sëmundjen.

DHIMBJE NË SY
Ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash në sy, që bëhen të ndjeshëm ndaj stimujve të ndryshëm? Sipas mjekëve në Klinikën Mayo, COVID-19 mund të shkaktojë probleme të syve të tilla si, enë të kuqe të zgjeruara të gjakut, kapakë të ënjtur të syve, lotim i tepruar dhe shkarkim intensiv. Megjithëse nuk është renditur ende si një nga simptomat më të rralla në listën e OBSH-së, gjithnjë e më shumë përmendet se në rastet e sëmundjes së rëndë, ka një ndjeshmëri të shtuar ndaj dritës.

LEMZA
Kjo simptomë bazohet në rastin e një burri 62 vjeçar nga Çikago, i cili u diagnostikua me koronavirus katër ditë pas lemzës së vazhdueshme. Sipas raportit të mjekëve, skanimi i mushkërive tregoi se pacienti kishte kapacitet të zvogëluar të mushkërive. Sidoqoftë, kjo simptomë nuk është renditur ende në listën zyrtare të OBSH-së.

HUMBJA E DËGJIMIT
Shkencëtarët nga Fakulteti i mjekësisë Johns Hopkins sugjerojnë që koronavirusi prek jo vetëm hundën dhe fytin, por edhe veshin dhe kockën mastoide të kafkës.

HALLUCINACIONE
Kjo simptomë mund të shoqërohet me delirium të raportuar nga disa pacientë me koronavirus. Gjegjësisht, halucinacione të ndryshme të lehta deri te ato të rënda kohët e fundit janë shoqëruar me raste më të rënda të sëmundjes. Një përmbledhje e studimeve të botuara në revistën Psychology Research and Behavior Management sugjeron që simptomat e psikozës mund të lidhen me pandeminë COVID-19.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button