fbpx

Hapja e vendvotimeve në SHBA, pritet pjesëmarrja më e lartë në 100 vitet e fundit

Amerikanët sot do të votojnë në zgjedhjet presidenciale. Deri tani sondazhet kanë treguar se amerikanët janë më tepër pro kandidatit demokrat Joe Biden në vend të sfiduesit të tij, republikanit në detyrë Donald Trump, shkruan Portalb.mk.

Gati 100 milion njerëz kanë hedhur tashmë votat e tyre në votimet e hershme, duke e vendosur vendin në kursin për pjesëmarrjen më të lartë të shekullit.

Të dy rivalët kaluan orët e fundit të garës duke u tubuar në shtetet kryesore.

Sondazhet kombëtare i japin një epërsi të fortë Bidenit, por është një garë shumë e afërt në shtetet të cilat mund të vendosin rezultatin.

Për t’u zgjedhur president, një kandidat duhet të fitojë të paktën 270 vota në atë që quhet kolegji zgjedhor. Secili shtet i SHBA merr një numër të caktuar votash bazuar pjesërisht në popullsinë e tij dhe ka një total prej 538 për t’u kapur.

Ky sistem shpjegon pse është e mundur që një kandidat të fitojë më shumë vota në nivel të të gjithë vendit – siç ndodhi me Hillary Clintonin në 2016 – por prapë të humbasë zgjedhjet.

Votimi i sotëm vjen mes pandemisë së vazhdueshme të koronavirusit. SHBA-ja ka regjistruar më shumë raste dhe më shumë vdekje se çdo vend tjetër në të gjithë botën, duke raportuar më shumë se 84,000 infeksione të reja vetëm të hënën, shkruan BBC.

Ndërsa vendi numëron pak orë për të votuar, ekziston frika se dhuna pas-zgjedhore mund të shpërthejë. Bizneset në kryeqytetin Uashington DC dhe në New York City janë parë duke hipur në ambientet e tyre për shkak të shqetësimeve rreth trazirave.

Të hënën, Presidenti Trump zhvilloi tubime nëpër katër shtete për të mbyllur kështu edhe fushën e betejës.

Në Karolinën e Veriut, ai u tha mbështetësve se “viti i ardhshëm do të jetë viti më i madh ekonomik në historinë e vendit tonë” ..

Biden nga ana tjetër ishte në Pensilvani, ku iu bashkua këngëtarja Lady Gaga në një tubim në Pittsburgh. Muzikanti John Legend iu drejtua votuesve me kandidatin për nënkryetar Kamala Harris.

Rezultatet nuk pritet të shpallen zyrtarisht për disa javë nga dita e zgjedhjeve. Afatet ndryshojnë nga shteti në shtet. Disa pritet t’i bëjnë ato të ditura brenda një jave, por shumë prej tyre duhet të presin për shpallejn e rezultateve përfundimtare deri në fund të nëntorit apo në fillim të muajit dhjetor.

Prej shumë vitesh, fituesi ka qenë i qartë para shpalljes së rezultateve zyrtare për shkak të parashikimeve të bëra nga organizatat mediatike bazuar në të dhënat nga zonat e votimit. Këtë vit një numër rekord amerikanësh kanë votuar paraprakisht, afro 100 milionë deri të hënën në mbrëmje dhe në kushtet kur shumë prej votave janë hedhur me postë për shkak të shqetësimeve të lidhura me koronavirusin, numërimi në disa shtete mund të jetë më i ngadaltë se zakonisht.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close