fbpx

OBSH: Sot u regjistrua numër rekord prej gjysmë milioni të infektuar me koronavirus në të gjithë botën në një ditë

Gati gjysmë milioni raste të reja të koronavirusit janë raportuar në të gjithë botën në 24 orët e fundit, numri më i madh i shënuar në një ditë që nga fillimi i pandemisë, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Nga kjo, më shumë se gjysma – 289,631 janë në Evropë, rreth 100,000 janë raste të reja në Amerikën Veriore dhe Jugore, dhe rreth 90,000 në Azi, pak më shumë se 12,000 në Afrikë, transmeton 360 shkallë.

Më herët, më 24 tetor, u regjistrua bilanci më i lartë ditor i njerëzve të infektuar rishtas në botë – 490 298. Rreth 45.7 milion njerëz janë të infektuar me covid-19 në botë.

Sipas të dhënave të OBSH-së të publikuara sot, numri i të vdekurve është rritur me më shumë se 7,000. Pothuajse 1.2 milion njerëz kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button