fbpx

Si të dallojmë simptomat e COVID-19 dhe gripit dhe cila sëmundje shkakton raste më të rënda

Si të dallojmë simptomat? Të dyja sëmundjet rezultojnë me kollë dhe ethe të papritura, si dhe ndjenjë të përgjithshme të dobësisë, shkruan Panacea.mk.

Dhimbja e fytit, dhimbja e kokës, dhimbjet e muskujve dhe rrjedhja e hundës janë simptoma më të zakonshme të gripit, ndërsa humbja e nuhatjes dhe shijes është tipike për COVID-19, sqaron Institutit Robert Koch në Gjermani.

Instituti Gjerman i Shëndetit Publik kohët e fundit raportoi se shenjat më të zakonshme të COVID-19 janë: kollitja e cila shfaqet në 45% të rasteve, si dhe ethe në 38%. Humbja e ndjenjës së nuhatjes dhe shijes nga 15% e pacientëve. Por testi laboratorik është mënyra e vetme për të bërë diagnozë të sigurt.

Sipas mjekëve, është më e thjeshtë për të njohur ftohjen e zakonshme, megjithëse mund të shkaktojë gjithashtu dhimbje koke, lodhje, ethe dhe dhimbje të fytit. Gjegjësisht, ftohja e zakonshme nuk do të shkaktojë ndjenjë dobësie të përgjithshme, siç vijon gripi.

Kur krahasohen COVID-19 dhe gripi, sëmundja e re pandemike shkakton raste dukshëm më të rënda, tha instituti gjerman.

Mesatarisht, pacientët me COVID-19 kanë nevojë për trajtim më të gjatë spitalor. Ata përfundojnë në njësitë e kujdesit intensiv më shpesh dhe më pas qëndrojnë në trajtim më gjatë.

Për krahasim, 22 përqind e të infektuarve me koronavirus të ri përfundojnë në aparat respirator, krahasuar me 14 përqind të atyre me grip.

Studiuesit amerikanë krahasuan shkallën e ndërlikimeve në 3,948 të rritur të shtruar në spital me COVID-19 dhe 5,453 të shtruar në vitet e mëparshme me grip. Pacientët në studim që kishin grip kishin më shumë sëmundje shoqëruese, të tilla si sëmundje të zemrës dhe diabet. Sidoqoftë, pacientët me COVID-19 kanë një pesëfish më të lartë të vdekshmërisë dhe rreth dy herë nevojën për të hyrë në njësi të kujdesit intensiv, si dhe qëndrim më të gjatë në spital sesa ata me grip.

Për më tepër, te pacientët me COVID-19 është vërejtur një zhvillim më i shpeshtë se deri në 17 ndërlikimeve të ndryshme, përfshirë ato që lidhen me sëmundjet e mushkërive, gjakut, zemrës, enëve të gjakut, sistemit nervor, veshkave dhe mëlçisë.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close