fbpx

Është vrarë në Afganistan udhëheqësi i lartë i al-Kaidës, Abu Muhsin al-Masri

Forcat afgane të sigurisë kanë vrarë Abu Muhsin al-Masri, një udhëheqës i lartë i al-Kaidës i cili ishte në listën e terroristëve më të kërkuar të Byrosë Federale të Hetimit (FBI), sipas shërbimit të inteligjencës Afganistane, raporton Aljazeera, njofton Portalb.mk.

Al-Masri, një shtetas egjiptian që besohet të jetë komandanti i dytë i al-Kaidës, u vra gjatë një operacioni special në provincën qendrore Ghazni, tha Drejtoria Kombëtare e Sigurisë e Afganistanit (NDS) në rrjetin social Twitter.

Al-Masri, i cili gjithashtu quhet me emrin Husam Abd-al-Ra’uf, është akuzuar në Shtetet e Bashkuara për sigurimin e mbështetjes materiale dhe burimeve për një organizatë të huaj terroriste dhe komplotin për të vrarë shtetasit e SHBA-së. SHBA-ja lëshoi një urdhër për arrestimin e tij në dhjetor 2018.

Kreu i Qendrës Kombëtare Kundër Terrorizmit të SHBA-së, Chris Miller, në një deklaratë konfirmoi vdekjen e al-Masrit, duke thënë se “largimi i tij nga fusha e betejës është një pengesë e madhe për një organizatë terroriste që vazhdimisht po përjeton humbje strategjike të lehtësuara nga Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj ”.

Humbja e al-Kaedës me vdekjen e al-Masrit, shtoi Miller, “thekson efektivitetin e zvogëluar të organizatës terroriste”.

Muajin e kaluar, Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo tha se më pak se 200 operativë të al-Kaidës kanë mbetur në Afganistan.

Vdekja e al-Masri u njoftua në të njëjtën ditë kur 18 njerëz u vranë me një bombë vetëvrasëse në një qendër arsimore në kryeqytetin Afganistan, Kabul. Të paktën 57 të tjerë u plagosën në sulmin në zonën që është shtëpia e shumë prej komunitetit Shia të minoritetit afgan.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm të përgjegjësisë për sulmin dhe talebanët mohuan çdo lidhje.

Ky muaj shënon 19 vjet që kur SHBA pushtoi Afganistanin për të përmbysur sundimtarët talibanë, të cilët kishin strehuar luftëtarë të al-Kaidës që sulmuan Shtetet e Bashkuara më 11 shtator 2001.

SHBA-ja ka tërhequr gradualisht trupat e saj nga Afganistani pasi bëri një marrëveshje historike me talibanët në shkurt.

Kjo marrëveshje është vendosur  që forcat e huaja të largohen nga Afganistani deri në maj 2021 në këmbim të garancive kundër terrorizmit nga talibanët, të cilët ranë dakord të negociojnë një armëpushim të përhershëm dhe një formulë të ndarjes së pushtetit me qeverinë Afgane.

Procesi i paqes brenda-afgane filloi në kryeqytetin e Katarit, Doha, muajin e kaluar. Pavarësisht bisedimeve, luftimet midis talibanëve dhe forcave të qeverisë afgane kanë vazhduar javët e fundit.

Javën e kaluar, i dërguari special i SHBA-së Zalmay Khalilzad tha se talibanët kishin rënë dakord të “rivendosnin” angazhimet e tyre nën një marrëveshje për tërheqjen e trupave uljen e numrit të viktimave në vend.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button