fbpx

Rrëmujë në Poloni, disa të arrestuar në protestat kundër ndalimit thuajse të plotë të abortit

Policia në Varshavë arrestoi 15 persona në protestat që shpërthyen të enjten mbrëma, pas një vendimi të gjykatës për ashpërsimin e rregullave kundër abortit, shkruan REL.

Qindra demonstrues u mblodhën para zyrave të Partisë në pushtet për Ligj dhe Drejtësi, ndërsa policia përdori gazin lotsjellës për t’i shpërndarë.

Tribunali Kushtetues i Polonisë konstatoi se abortet në rastet e defekteve fetale janë anti-kushtetuese.

Ligjet e abortit në Poloni janë ndër më të rreptat në Evropë, por vendimi i fundit do të thotë ndalim pothuajse total i abortit.

Me hyrjen e këtij vendimi në fuqi, abortet do të lejohen vetëm në rastet e përdhunimit ose incestit, ose nëse shëndeti i nënës është në rrezik.

Sfida ligjore kundër masës së vitit 1993, që lejonte abortin edhe në rastet e defekteve fetale, është iniciuar vitin e kaluar nga deputetët e Partisë për Ligj dhe Drejtësi.

Shumica e gjyqtarëve të gjykatës janë emëruar nga e njëjta parti.

Grupet e të drejtave të njeriut i kërkuan Qeverisë polake që të mos i rrisë kufizimet.

“Heqja e bazës për pothuajse të gjitha abortet ligjore në Poloni shkel të drejtat e njeriut”, tha komisionarja për të drejta të njeriut e Këshillit të Evropës, Dunja Mijatoviq.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button