fbpx

Ekspertët: A është hunda e bllokuar simptomë e COVID-19?

Kur të kalojnë ditët e nxehta, të gjithë e dimë se çfarë ndoshta pason – hundë të zëna. Këtë vit, për të gjithë ne, ky fenomen i njohur mund të jetë shkak për shqetësim, duke pasur parasysh pandeminë COVID-19, shkruan Panacea.mk.

Është fakt se rrjedhja e hundëve dhe hunda e zënë renditen si simptoma të koronavirusit të ri, sipas Qendrës amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, por ato nuk konsiderohen simptomat më të zakonshme, thotë Dr. Neha Vayas.

Sa të shqetësuar duhet të jemi nëse hunda jonë rrjedh, është e bllokuar, dhe nëse teshtijmë? Ja çfarë duhet të dini.

  • SA SHPESH SHFAQET SI SIMPTOMË E COVID-19?

Deri më tani nuk ka të dhëna se sa njerëz të infektuar kanë këtë simptomë, por Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se ato ka të tillë. Në fillim të pandemisë, OBSH lëshoi​​rezultate duke pretenduar se 4.8% e pacientëve në Kinë raportuan gjithashtu këtë simptomë. Shifra është shumë më e ulët se simptomat si ethet (87.9%), kolla e thatë (67.7%) dhe lodhja (38.1%).

  • SI TA KUPTONI SE BËHET FJALË PËR SIMPTOMË TË COVID-19?

Ashtu si shumë simptoma të tjera të koronavirusit, hunda e zënë nuk është simptomë specifike, që do të thotë se mund të lidhet me një numër sëmundjesh të tjera. Është veçanërisht e rëndësishme të dimë në një kohë kur kërcënohemi nga gripi dhe alergjitë, por edhe nga ftohja e zakonshme.

Ju mund të zbuloni nëse është COVID-19 nëse testoheni – ndërsa ky vendim do të varet nga simptoma të tjera, rrethanat dhe mendimi i mjekut. Pra, është e rëndësishme të kontaktoni mjekun tuaj të familjes, përveç nëse keni disa simptoma më të rënda që kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Dr. Vayas shprehet se nëse një pacient vjen me simptomën e deklaruar, ai fillimisht do të kontrollojë nëse pacienti ka simptoma të tjera të COVID-19 dhe gjendjen e përgjithshme shëndetësore.

“Është e rëndësishme të mos nxirren konkluzione pa u kontrolluar, kështu që çdo mjek do të pyesë nëse ka ndonjë simptomë alergjie dhe nëse keni të njëjtat probleme çdo vit kur vjen vjeshta,” shtoi ajo.

Përveç kësaj, zakonet tuaja të jetës luajnë rol të madh. Nëse i injoroni rekomandimet për distancim, nuk mbani maskë ​​ose nuk i lani duart, testi për koronavirusin duhet të jetë hapi tjetër, përfundon Dr. Vayas. Sidoqoftë, nëse jeni një nga ata që ndjekin rekomandimet, mjeku juaj i përgjithshëm nuk do t’ju këshillojë menjëherë të testoheni për koronavirus.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button