fbpx

RMV, Mijalkov ka simptome të kovid-19, u anulua seanca për “Target-Fortesa”

Seanca e sotme gjyqësore për rastin “Target-Fortesa” është shtyrë për shkak se ish-drejtori i DSK-së, Saso Mijalkov, ka simptome të kovid-19 dhe sot do të testohet. Paraprakisht, bashkëshortja e tij kishte rezultuar pozitiv me virusin korona, shkruan Portalb.mk.

Për këtë, avokati i Mijalkov sot në sallën e gjyqit informoi trupën gjykuese se gruaja e Mijalkov kishte rezultuar pozitiv me kovid-19 me çka do të testohej edhe ky i fundit.

Sipas informacioneve të fundit, te Mijalkov janë shfaqur simptome të kovid-19 si koll i thatë dhe temperaturë.

Sot në seancën për rastin “Target” ishte paraparë të dalin dëshmi materiale, si dhe dëshmia e ministrit të drejtësisë, Bojan Mariçiq.

Përveç Mijalkov, të akuzuar në këtë rast janë edhe ish ministrja e punëve të brendshme tanimë e burgosur për një rast tjetër, Gordana Jankulovska, shefi i kabinetit të Mijalkov, Toni Jakimovski si dhe disa persona tjerë të DSK-së. Të akuzuar janë edhe tanimë të arratisurit Goran Grujevski dhe Nikola Boshkovski.

Ndryshe, ky rast tani është në duart e prokurorisë të rregullt pasi u morën kompetencat e prokurorisë speciale. Sipas akuzës, përmes tre sistemeve për ndjekje të komunikimeve, gjatë periudhës nga 2008 deri në vitin 2015 janë përgjuar në mënyrë të jashtëligjshme 4,286 numra telefonik.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close