fbpx

Anët pozitive të rrjeteve sociale: Videoja virale i solli 10.000 dollarë dhe një kamion të ri

Ana e bukur e rrjeteve sociale, e cila shihet rrallë në këtë periudhë, ende ekziston. Pavarësisht nga të gjitha polemikat rreth video platformës TikTok, videot e postuara nga përdoruesit aty lehtë mund të bëhen virale dhe të shikohen nga miliona përdorues të tjerë. Prova e kësaj është videoja e amerikanit Nathan Apodaka, i cili përfundimisht i solli atij dhjetë mijë dollarë dhe një kamion të ri, shkruan Meta.mk, transmeton Portalb.mk.

Historia e Apodaka filloi me publikimin e një videoje në TikTok në të cilën ai nxiton të punojë në një fabrikë patatesh, me një skateboard, duke mbajtur në dorë dhe pirë lëng boronice, dhe momenti i habitshëm është melodia që ndjek videon – Ëndrrat të Fleetwood Mac.

@420doggface208

Morning vibe #420souljahz #ec #feelinggood #h2o #cloud9 #happyhippie #worldpeace #king #peaceup #merch #tacos #waterislife #high #morning #710 #cloud9

♬ Dreams (2004 Remaster) – Fleetwood Mac

Sipas mediave amerikane, me këtë video, Nathan Apodaka dërgoi dridhje pozitive dhe, të paktën për një kohë të shkurtër, “qetësoi ankthet e një kombi të trazuar”.

Disa nga arsyet e viralitetit të videos janë disa parodi që u regjistruan më vonë nga përdorues të tjerë.

@kjp

Spooky vibe #dogface208 #dogfacechallenge #fyp #halloween #pumpkin #october #psl #starbucks #pumpkinspice #worldpeace

♬ Dreams (2004 Remaster) – Fleetwood Mac

Mes tjerash, një video e ngjashme u regjistrua nga një prej themeluesve të rok bandës kulturore “Fleetwood Mac”, Mick Fleetwood, i cili krijoi një llogari për këtë rast në TikTok.

@mickfleetwood

@420doggface208 had it right. Dreams and Cranberry just hits different. #Dreams #CranberryDreams #FleetwoodMac

♬ Dreams (2004 Remaster) – Fleetwood Mac

Dhe drejtori ekzekutiv i Ocean Spray, fabrika që prodhon lëngun e boronicës së kuqe që Apodaka pi në video, ishte një nga të shumtët që iu bashkuan kësaj energjie.

Falë Apodaca-s dhe parodive që pasuan, këngët e Fleetwood Mac, duke përfshirë “Ëndrrat”, që  u publikua në 1977, u bënë përsëri të njohura te brezat e rinj që asnjëherë nuk kishin dëgjuar për to. Për më tepër, disa albume të grupit rok nga vitet shtatëdhjetë, përsëri u gjetën në listat e iTunes.

Historia përfundon e lumtur për vetë Nathan Apodaka, i cili jetonte në një karvan të përshtatur të parkuar para shtëpisë së vëllait të tij. Fansat e videos i dërguan Apodakës më shumë se 10,000 dollarë donacione, para që ai tha se do t’i ndante me nënën e tij dhe me pjesën tjetër do të riparonte makinën e prishur.

Bukuria e historisë vazhdon me atë që kompania Ocean Spray i dha krijuesit të videos virale një kamion plot me lëng boronice të kuqe. Befasia e Apodakës mund të shihet në videon që ai postoi në Instagram.

 

View this post on Instagram

 

Behind the Scenes from my gift from ocean spray today…. love the cranberry red @oceansprayinc

A post shared by @Doggface208 (@doggface208) on

Histori të tilla, edhe pse të rralla, janë ende prova se rrjetet sociale mund të përdoren për gjëra pozitive dhe të bukura bile edhe në vitin 2020.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button