fbpx

Vatikani i ka mohuar sekretarit amerikan të shtetit Mike Pompeo takim me Papa Françeskun

Vatikani i ka mohuar sekretarit amerikan të shtetit Mike Pompeo një audiencë me Papa Françeskun shkruan Telegrafi britanez, transmeton Portalb.mk.

Selia e Shenjtë tha se Papa nuk pranon politikanë gjatë një periudhe zgjedhore.

Masa shton një grindje diplomatike pas komenteve nga Pompeo rreth Kinës dhe Kishës Katolike.

Vatikani akuzoi Pompeon për përpjekjen për ta përdorur atë çështje për të tërhequr votuesit në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Në një artikull në fillim të këtij muaji, Pompeo tha se Kisha Katolike po rrezikonte “autoritetin e saj moral” duke rinovuar një marrëveshje me Kinën në lidhje me emërimin e peshkopëve.

Donald Trump merr mbështetje nga lëvizjet fetare konservatore, duke përfshirë votuesit konservatorë katolikë, disa prej të cilëve Papa Françesku mendon se janë tepër liberal, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se shumë katolikë në Kinë janë persekutuar dhe përzënë nëntokë për premtimin e besnikërisë ndaj Papës në vend të një shoqate zyrtare katolike kineze.

Përkundër kësaj, në 2018 Vatikani bëri një marrëveshje me Kinën për të thënë ca fjalë për emërimin e peshkopëve kinezë.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close