fbpx

100 persona janë vrarë në përleshjet midis Azerbejxhanit dhe Armenisë

Rreth 100 persona, mes të cilëve edhe civilë, janë vrarë në përleshjet të cilat vazhdojnë ditë me radhë në rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak, i cili është bërë shkak për përballje ushtarake mes këtyre dy vendeve. Armenia dhe Azerbajxhani – të cilat tashmë kanë mobilizuar më shumë ushtarë dhe kanë shpallur gjendje ushtarake në disa zona – fajësojnë njëra-tjetrën për fillimin e luftimeve, transmeton BBC.

Në pjesët e këtij qarku, të kontrolluara nga Azerbajxhani, shumica e fshatarëve janë evakuuar kur luftimet në “konfliktin e ngrirë” kanë shpërthyer përsëri më 27 shtator. Një ditë më vonë, më 28 shtator, predhat e hedhura nga forcat armene po zbarkonin në fshatin Shikharkh. Zyrtarët azerbajxhanas thanë se dy civilë u vranë atje, kur predha goditi një ndërtesë shumëkatëshe në fshat. Një predhë tjetër goditi një ndërtesë që shpërndan ngrohjen për ndërtesat e banimit në Shikharkh, raporton Radio Evropa e Lirë.

Sipas BBC-së ekzistojnë shqetësime në rritje që vendet e tjera mund të përfshihen drejtpërdrejt në konfliktin në rajonin strategjik të Kaukazit. Turqia tashmë ka mbështetur hapur Azerbajxhanin, ndërsa Rusia – e cila ka një bazë ushtarake në Armeni – ka bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm. Në një deklaratë të martën, Komisionerja e Lartë e KB-së për të Drejtat e Njeriut Michelle Bachelet tha: “Unë jam thellësisht e shqetësuar nga humbja e raportuar e jetëve dhe plagosjeve civile, si dhe dëmtimi i pronës dhe infrastrukturës civile.” Ajo gjithashtu kërkoi “një fund të menjëhershëm të luftimeve”.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Emmanuel Macron i Francës kanë bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm midis forcave etnike armene në Nago-Karabak dhe Azerbajxhan, pasi numri zyrtar i të vdekurve kaloi 100-shin dhe të dy palët thanë se do të vazhdonin luftimet, transmeton Al Jezeera.

“Vladimir Putin dhe Emmanuel Macron u bënë thirrje palëve ndërluftuese të ndalojnë zjarrin plotësisht dhe sa më shpejt të jetë e mundur, të de-përshkallëzojnë tensionet dhe të tregojnë përmbajtjen maksimale,” tha Kremlini në një deklaratë herët të enjten.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close