fbpx

U shkatërrua banda e të miturve në Greqi, shumica shqiptarë

Një bandë shumë-anëtarëshe, kryesisht të mitur, të cilët kryenin sistematikisht grabitje në zonën më të madhe të qendrës së Athinës u shpërbë nga Nën-Drejtoria e Sigurisë së Athinës, transmeton OraNews.

26 persona u arrestuan, 22 të huaj dhe katër shtetas grekë, nga të cilët 21 ishin të mitur.

Anëtarët e bandës, shumica prej tyre nga Shqipëria, vepronin kryesisht në Sheshin Syntagma, Sheshin e Popullit, Thissio dhe pjesë të tjera qendrore të qytetit.

Sipas policisë, ata ndoqën një metodologji specifike për kryerjen e grabitjeve.

Fillimisht, ata u mblodhën në grupe në pjesë të ndryshme qendrore të Athinës, ku gjetën “viktimat” e tyre të mundshme, duke zgjedhur në shumë raste të mitur.

Pastaj disa nga anëtarët e grupit, duke përdorur dhunë u morën viktimave celularët, paratë dhe sendet e tjera që posedonin.

Anëtarët e tjerë të grupit vepruan si “duhanpirës” për të gjetur oficerët e policisë dhe për të shmangur arrestimin.

Policia po heton përfshirjen e anëtarëve të bandës në një numër grabitjesh, ndërsa deri më tani të paktën tetë raste janë identifikuar, të cilat ndodhën gjatë muajit të fundit.

Përveç kësaj, hetimi përcaktoi përfshirjen e dy prej të arrestuarve për trafik droge.

Për të çmontuar bandën, një operacion policor u krye të hënën në Sheshin Syntagma dhe Sheshin Laou.

Gjatë kontrolleve të mëvonshme, 21 telefona celularë u gjetën dhe konfiskuan, një kamë, para dhe rreth 22 gramë kanabis.

 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button