fbpx

Polici amerikan u shpall i pafajshëm në rastin e Breonna Taylor

I vetmi polic amerikan i akuzuar në lidhje me të shtënat fatale ndaj Breonna Taylor në banesën e saj u shpall i pafajshëm, sipas raporteve të shumta, transmeton Anadolu Agency(AA).

Polici në Louisville, Brett Hankison, i cili u pushua nga puna në qershor, u akuzua për tre vepra penale për rrezik në shkallën e parë në një seancë gjyqësore në Kentucky. Akuzat rrjedhin nga të shtënat e bëra në një pronë.

Avokati i Hankison i kërkoi gjykatësit që ta lejonte Hankison të mbante armën e tij, duke përmendur kërcënime me vdekje që ish-oficeri i policisë kishte marrë, por gjykatësi e refuzoi kërkesën.

Hankison ishte një nga tre oficerët që u përballën me akuza të mundshme në lidhje me sulmin fatal të 13 marsit që la Taylor, 26 vjeçare, të vdekur pasi policia ekzekutoi një urdhër arrest pa mos trokitje në rezidencën e saj në Louisville.

Taylor, një punëtore me ngjyrë e kujdesit shëndetësor, u qëllua tetë herë në shtëpinë e saj teksa policët dhe i dashuri i saj shkëmbyen të shtëna me armë zjarri ndërsa policia u përpoq të kryente bastisje narkotikësh.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close