fbpx

CNN: Evropa nuk do mbyllet më, por do ketë shumë vdekje nga vala e dytë!

Në shikim të parë, pamja nuk duket shumë e zymtë. Ndërsa rastet e raportuara të koronavirusit po arrijnë nivele rekord dhe Evropa po zhytet në një valë të dytë, vdekjet janë akoma shumë më pak nga se ishin në prill, shkruan Shendeti.com.al.

Por ekspertët paralajmërojnë se shenjat tregojnë më shumë tragjedi përpara këtë dimër.

Spitalet e Evropës tani janë më të pajisura për trajtimin e Covid-19. Masa të tilla si distancimi shoqëror dhe mbajtja e maskave janë bërë normë dhe përhapja e fundit e infeksionit ka qenë kryesisht tek të rinjtë, të cilët kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse preken nga virusi.

Megjithatë moti më i ftohtë ka filluar të vendoset dhe sezoni i gripit po afron. Infeksioni po përhapet në popullatat e moshuara dhe ka shenja që njerëzit po lodhen duke respektuar kufizimet. “Padyshim që ne në të vërtetë nuk kemi ndonjë mënyrë për të parandaluar Covid të shkojë përreth, përveç bllokimeve ose masave të distancës sociale dhe kështu me radhë; ne nuk kemi ende një vaksinë,” -tha Michael Head, studiues i lartë i shëndetit global në Universiteti i Mbretërisë së Bashkuar i Southampton.

Ndërsa ai nuk pret që vdekjet të arrijnë nivelet që shihen në valën e parë, Head shtoi: “Ne do të shohim shumë përhapje të rasteve, do të shohim shumë shtrime në spital dhe shumë barrë për shërbimin tonë shëndetësor.

Do të ketë gjithashtu një numër të madh të viktimave.”

Nga të rinjtë tek të moshuarit

Rastet e Coronavirus të raportuara në të gjithë Evropën arritën një rekord të lartë prej 52,418 mbi një mesatare shtatë-ditore të martën, sipas analizës së CNN të të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Por u raportuan vetëm 556 vdekje të reja, krahasuar me një lartësi prej 4,134 viktimash ditore (nga 31,852 raste) nga mesatarja e shtatë ditëve më 10 prill.

Kjo krahasohet me një mesatare shtatë ditore prej 44,547 rastesh dhe 722 vdekjesh të martën në Amerikën e Veriut, e cila ka një popullsi prej 366 milion krahasuar me 750 milion njerëz të Evropës.

Spitalet tani janë më të afta për të diagnostikuar dhe trajtuar virusin, që do të thotë që nivelet e vdekshmërisë për pacientët me ICU në disa vende evropiane kanë rënë nga rreth 50% gjatë pranverës në afërsisht 20%, vlerëson Head.

Por Bullgaria, Kroacia, Malta, Rumania dhe Spanja të gjithë kanë parë rritje të qëndrueshme të vdekjes.

Në javën e parë të shtatorit, përqindja më e madhe e rasteve të reja ishte akoma midis moshës 25-49 vjeç, sipas drejtorit të Evropës të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Hans Kluge. Por gjithashtu kishte një rritje të rasteve në grupe të moshuara, të moshës 50 deri 79 vjeç

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button