fbpx

Nesër finalja e Super Kupës së Evropës, vlera e klubeve mbi 1 miliard euro

Vlera totale e futbollistëve të klubeve gjermane Bayern Mynih dhe spanjolle Sevilla që do të përballen nesër në Hungari në kuadër të ndeshjes së UEFA Super Kupës është 1 miliard e 189 milionë euro, shkruan Anadolu Agency (AA).

Sipas të dhënave të faqes gjermane të internetit “Transfermarkt”, vlera e parashikuar e tregut të skuadrës së Bayern Mynihut që sezonin e kaluar e fitoi UEFA Ligën e Kampionëve është 837.95 milionë euro ndërsa e Sevillas që fitoi UEFA Ligën e Evropës është 351.9 milionë euro.

Para ndeshjes që do të luhet nesër në Puskas Arena, futbollistët me vlerën më të lartë tek klubi gjerman janë Serge Gnabry me 90 milionë euro dhe Joshua Kimmich me 85 milionë euro.

Ndërsa tek Sevilla, futbollisti argjentinas Lucas Ocampos dhe braziliani Diego Carlos kanë vlerë nga 50 milionë euro.

Vlera e parashikuar e tregut të futbollistëve të Bayern Mynihut është si në vijim:

Futbollistët Vlera (euro)
Serge Gnabry 90 milionë
Joshua Kimmich 85 milionë
Alphonso Davies 80 milionë
Leroy Sane 70 milionë
David Alaba 65 milionë
Robert Lewandowski 60 milionë
Leon Goretzka 60 milionë
Niklas Süle 48 milionë
Lucas Hernandez 45 milionë
Benjamin Pavard 45 milionë
Kingsley Coman 40 milionë
Thomas Müller 35 milionë
Corentin Tolisso 25,5 milionë
Manuel Neuer 18 milionë
Jerome Boateng 12 milionë
Tanguy Nianzou 11 milionë
Javi Martinez 10 milionë
Michael Cuisance 10 milionë
Joshua Zirkzee 9 milionë
Alexander Nübel 8 milionë
Adrian Fein 5 milionë
Sven Ulreich 3 milionë
Chris Richards 2,2 milionë
Jamal Musiala 1 milionë
Ron-Thorben Hoffmann 250 mijë
GJITHSEJ 837,95 milionë

Vlera e parashikuar e tregut të futbollistëve të Sevilla është si në vijim:

Futbollistët Vlera (euro)
Lucas Ocampos 50 milionë
Diego Carlos 50 milionë
Jules Kounde 30 milionë
Ivan Rakitic 20 milionë
Suso 17,5 milionë
Oscar Rodriguez 15 milionë
Tomas Vaclik 14,5 milionë
Joan Jordan 14,5 milionë
Oliver Torres 13,5 milionë
Marcos Acuna 12 milionë
Youssef En-Nesyri 12 milionë
Carlos Fernandez 10 milionë
Luuk de Jong 9,5 milionë
Franco Vazquez 9,5 milionë
Munir El Haddadi 9 milionë
Bryan Gil 9 milionë
Fernando Reges 8 milionë
Nemanja Gudelj 5,5 milionë
Roque Mesa 5,5 milionë
Ibrahim Amadou 5,5 milionë
Sergio Escudero 4,8 milionë
Joris Gnagnon 4,8 milionë
Alejandro Pozo 4,5 milionë
Sergi Gomez 4 milionë
Aleix Vidal 3,5 milionë
Jesus Navas 3,2 milionë
Bono 3 milionë
Sebastien Corchia 1,6 milionë
Juan Soriano 1,6 milionë
Javi Diaz 400 mijë
GJITHSEJ 351,9 milionë

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button