fbpx

Liban, ende 9 të zhdukur pas shpërthimit në Portin e Bejrutit

Ushtria e Libanit sot dekalaroi se 9 persona vazhdojnë të jenë të zhdukur pas shpërthimit të muajit të kaluar në Portin e Bejrutit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ushtria përmes një deklarate tha se dy shtetas sirianë ishin midis personave të zhdukur pas shpërthimit në port.

“Kjo skedë nuk do të mbyllet për sa kohë vazhdojnë hetimet”, thuhet në deklaratë.

Më 4 gusht, një shpërthim i madh në Portin e Bejrutit tronditi qytetin, duke vrarë 192 persona dhe duke plagosur mbi 6.000 të tjerë.

Shpërthimi shkaktoi dëme që sipas vlerësimeve arrijnë në 15 miliardë dollarë.

Shpërthimi ndodhi derisa Libani po përjetonte krizën më të keqe ekonomike, përfshirë një rënie dramatike të vlerës së paundit ndaj dollarit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button