fbpx

Zonja e parë e Turqisë do të botojë një libër të kuzhinës turke

Bota do të ketë një referencë të ndryshme për kuzhinën shekullore turke me një libër të ri gatimi “njëqindvjeçar”, njoftoi të premten Zonja e parë e Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Emine Erdoğan prezantoi librin e gastronomisë në Twitter pasi ishte nikoqire e një takimi me akademikë në shkencën e kuzhinës dhe shefa të kuzhinave.

Ajo tha se botimi i librit synon të promovojë pasurinë e kuzhinës turke ndërkombëtarisht dhe do të përfshijë kodet kulturore të Turqisë me receta të shëndetshme, tradicionale dhe pa përbërës të dëmshëm.

Libri pritet të botohet në ditët e para të vitit të ri në turqisht dhe anglisht dhe më vonë do të përkthehet edhe në gjuhë të tjera.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close