fbpx

Shkencëtarja britanike i bëri thirrje qeverisë të forcojë rregullat e pandemisë

Një shkencëtare britanike ka paralajmëruar se nëse Qeveria e Britanisë së Madhe nuk zbaton kufizime të mëtejshme për koronavirusin e ri (COVID-19), vendi do të rrezikohet nga një bllokim i dytë kombëtar, njoftoi “The Guardian”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Profesoresha Susan Michie është drejtoresha e Qendrës për Ndryshim të Sjelljes në Kolegjin Universitar të Londrës dhe anëtare e grupit shkencor të gripit pandemik mbi shkencën e sjelljes, e cila këshillon qeverinë.

“Nëse nuk bëhen kufizime të tjera shumë shpejt, atëherë mendoj se ne rrezikojmë të kthehemi në situatën kur bllokimi kombëtar mund të jetë i nevojshëm”, tha ajo për “The Guardian”. “Biznesi si zakonisht nuk është një opsion”, theksoi Michie.

Rekomandimet përfshijnë më shumë kufizime për qytetarët që bashkohen me njëri-tjetrin, mbylljen e pub-eve dhe restoranteve, puna nga shtëpia dhe duke zvogëluar përdorimin e transportit publik.

Ajo tha se këto masa, të cilat janë lehtësuar javët e fundit ndërsa qeveria kërkonte të rihapte ekonominë, “nuk duhet të ishin ndryshuar kurrë”.

“Ne jemi në një krizë totale. Nëse do të kishim një test funksional, sistem gjurmësh dhe izolues, po mbase mund të ishim shmangur përmes orës policore (për pub-et dhe vendet e tjera), por pa testimet nuk e dimë se ku po ndodhin shpërthimet, ne nuk mund t’i menaxhojmë, është si një zjarr dhe ne kemi humbur makinat tona zjarrfikëse”, tha ajo.

Ajo bëri thirrje për shqyrtim më të mirë në kufijtë të Britanisë dhe se mësimi universitar të bëhet në internet.

“Do të thosha të merrni të gjitha ato gjëra dhe të rishikoni ato: nëse brenda dy javësh (rastet) akoma po rriten në mënyrë eksponenciale, atëherë mendoj se dikush do të duhet të mendojë për një bllokim të plotë kombëtar. Por unë mendoj se së pari duhet të kemi një përpjekje për ta shmangur atë”, tha ajo

Qeveria e Britanisë u detyrua të mohojë të enjten se kishte konsideruar një bllokim kombëtar dyjavor, pas publikimit të informacioneve në mediat lokale se një plan i tillë ishte në proces.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close