fbpx

Guteresh: Pandemia ka rritur rreziqet për paqe në botë

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Gutereshi paralajmëroi se pandemia me Kovid-19 i ka rritur rreziqet për paqe në botë.

“Kjo paraqet rrezik të madh për konflikt, për shkak të së cilës bëj thirrje urgjente për ndërprerje globale për armëpushim”, deklaroi Gutereshi me rastin e 39 vjetorit të Ditës Ndërkombëtare të Paqes, që shënohet në botë çdo vit më 12 Shtator.

Ai shtoi se paqja është “synim” që është aq i fuqishëm sa edhe bindja jonë dhe aq i qëndrueshëm sa edhe shpresa jonë”.

Ai bëri thirrje që të intensifikohen përpjekjet të të “sillet paqe gjithkund ku ka konflikte dhe ku ka kapacitet diplomatik për heshtjen e armëve”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button