fbpx

Pas Trump, edhe kryeministri i Izraelit nominohet për Çmimin Nobel për Paqe

Pas presidentit amerikan Donald Trump edhe kryeministrin i Izraelit, Benjamin Netanyahu është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe, transmeton ABC.

Nominimi është bërë nga politikani italian, Paolo Grimoldi, i partisë së ekstremit të djathtë të Lidhjes Veriore, pas nënshkrimit të marrëveshjes historike të Izraelit me fqinjët e Gjirit-Bahrejn dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Grimoldi e nominoi Netanyahun për çmimin Nobel-in e Paqes për arritjet e fundit diplomatike.

Ndër arritjet, përmendet edhe nënshkrimi i djeshëm i marrëveshjes Abraham në Shtëpinë e Bardhë.

Kujtojmë se javën e kaluar, politikani norvegjez Christian Tybring njoftoi se kishte nominuar presidentin e SHBA-së, Donald Trump për Çmimin Nobel të Paqes.

Nga ana tjetër deputeti suedez Magnus Jacobsson nominoi qeverinë e SHBA-ve, Kosovës dhe Serbisë për çmimin Nobel për Paqe pas nënshkrimit të marrëveshjes së 4 Shtatorit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button