fbpx

Gjuriqi: Serbia do të insistojë në krijimin e shpejt të Asociacionit

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriqi, ia ka bërë të ditur të hënën ambasadorit gjerman në Beograd, Thomas Schieb se shteti i tij do të insistojë në krijimin sa më të shpejtë të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, gjatë dialogut Kosovë-Serbi, transmeton Koha.net.

Ai njëkohësisht është shprehur optimist se normalizimi dhe përshpejtimi i bashkëpunimit ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të Marrëveshjes së Washingtonit, “do ta krijojë hapësirën për bashkëpunim dhe pajtim, duke i kontribuar mirëqenies së tërë rajonit”.

“Beogradi nuk do të heqë dorë nga insistimi për krijimin sa më të shpejtë të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, gjë që paraqet obligim të cilin Prishtina nuk e ka përmbushur për shtatë vjet e gjysmë”, shkruhet në njoftimin e Qeverisë së Serbisë.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close