fbpx

Opozita në Bjellorusi përdor taktika të pazakonta

Opozita e cila kundërshton rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në Bjellorusi, në protesta përdor metoda të ndryshme nga përdorimi i fëmijëve dhe grave, mospagimi i tatimit dhe thirrje për mos dërgimin e fëmijëve në shkollat shtetërore, shkruan Anadolu Agency (AA).

Grupet opozitare në vend, me protesta në shkallë të vogël duke u organizuar në rrjetet sociale kundër administratës që nuk merrte masa të karantinës gjatë periudhës së koronavirusit të ri (COVID-19) para zgjedhjeve kanë bërë stërvitjen e protestave të së ardhmes.

Duke krijuar kolona të gjata në sheshet e vendeve gjatë mbledhjes së nënshkrimeve për pretendentët për kandidatë presidencialë, ata përmes pamjeve që i shpërndanë në rrjetet sociale u përpoqën që të japin imazhin se e kanë shumicën në vend.

Opozitarët në Bjellorusi ku nuk është zhvilluar asnjë anketë, nëpërmjet rrjeteve sociale pretenduan se presidenti, Alexander Lukashenko ka 3 për qind të votave.

Aplikacioni Telegram luajti rolin kyç

Opozita organizoi kundërshtarët e Lukashenkos nëpërmjet rrjeteve sociale derisa zgjedhjet e 9 gushtit po afroheshin.

Veçanërisht aplikacioni i rrjeteve sociale me emrin Telegram që lejon korrespondencë konfidenciale dhe nuk i mban përmbajtjet në serverët u përdor gjërësisht.

Llogaria e një 22-vjeçari në Telegram i cili është bloger i një opozitari bjellorus që ka ikur në Poloni u shndërrua në një mjet që koordinon protestat e mijëra disidentëve. Aplikacioni i cili luajti rol të rëndësishëm në protestat që do të zhvillohen, protestuesit drejtëpërdrejt u njoftuan rreth përmbajtjes, datës, orës si dhe rrugët që ndryshojnë.

Pas arrestimit të disa pretendentëve për kandidatë presidencialë me pretendim se janë përfshirë në krime të ndryshme, gruaja e njërit nga pretendentët për kandidat, Svetlana Tikhanovskaya u nominua për kandidate. Tikhanovskaya u shoqërua nga gruaja e një kandidati tjetër dhe një grua nga opozita me të cilin u theksua imazhi i “tre grave kundër Lukashenkos”.

Në periudhën kur filloi fushata zgjedhore nga llogaritë e Telegram-it u dhanë udhëzime vizuale për përgatitje rreth protestave të paraplanifikuara. Në mesin e udhëzimeve që përmbanin informacione që vetëm forcat e sigurisë mund të posedojnë, ishin edhe si të kundërshtohet policia, taktika të protestave dhe direktiva anarkizmi.

Opozita nga ithtarët kërkoi që të mbanin rrip dore të bardhë dhe të fotografojnë gjatë votimit, me anë të të cilës pohuan se do të del në pah shifra e vërtetë pas zgjedhjeve. Por, opozita pas zgjedhjeve duke e mbuluar këtë u fokusua në protestat.

Flamuri i diskutueshëm që Bjellorusia e përdorte para vitit 1995 me ngjyrat bardhë e kuq dhe për të cilën pretendohet se Hitleri në të kaluarën ka bërë që të përdoret u nxorr në pah si “flamur alternativë” kundër flamurit aktual të Bjellorusisë, me ngjyrat gjelbër-kuq.

Opozita gjithashtu kërkoi nga votuesit që të votojnë në ditën e fundit të procesit zgjedhor që zgjat një javë duke pretenduar se votat do të vidhen.

Për shkak të vonesës më 9 gusht u formuan kolona të gjata. Disa pretenduan se nuk kanë mundur të votojnë. Kështu që, para se të mbyllen vendvotimet me shpejtësi u përhap akuza në rrjetet sociale se ka patur mashtrim në vendvotimet.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button