fbpx

Dimitrov takoi ambasadorin Timonie, u diskutua për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare

Zëvendëskryeministri i angazhuar për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov sot pati takim me ambasadoren e Francës në vend Kristijan Timonie, në të cilin u shqyrtuan shumë aspekte të rëndësishme për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me çfarë edhe zyrtarisht fillojnë negociatat inkuadruese me Bashkimin Evropian.

“Krdibiliteti i procesit eurointegrues pa dyshim u forcua përmes qasjes së ripërtërirë për të cilën Franca, si një ndër motorët në Union, por edhe si mik i Maqedonisë së Veriut, përmes metodologjisë së re na ndihmon t’i transformojmë realitet në terren për të mirë”, theksoi Dimitrovi në takim.

Siç bëri të ditur Sekretariati për Çështje Evropiane, në takim nga ana franceze u riafirmua mbështetja në rrugën drejt realizimit edhe të këtij qëllimi strategjik, duke potencuar se dimensioni i përforcuar politik dhe parashikueshmëria e procesit janë në interes së Maqedonisë së Veriut, rajonit, Francës dhe BE-së.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close