fbpx

Llukashenko: Nuk e jap pushtetin

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Llukashenko, sot deklaroi se nuk do ta dorëzojë pushtetin, sepse populli nuk e zgjodhi për këtë.

“Dua të them, që të mos kemi kurrfarë hamendje. Shpesh më vënë re – ‘nuk do të heq dorë nga pushteti”. Dhe me të drejtë më vënë re. Populli nuk më zgjidhi për këtë”, theksoi presidenti i Bjellorusisë gjatë prezantimit të prokurorit të ri shtetëror, Andrej Shved, njofton agjencia shtetërore bjelloruse Belta.

Llukashenko shtoi se fuqia nuk jepet që të merret, të hidhet ose të jepet.

“Në mes të viteve të 90-ta vendi ishte sillej nëpër balët, me të pastroheshin këmbët. Shumica e kujtojnë atë periudhë, Unë nuk dua që Bjellorusia të kthehet në atë kohë. Prandaj, askush nuk do ta hedh pushtetin në baltë, siç dëshirojnë ata”, deklaroi Llukashenko.

Protestat masive të opozitës në vend filluan më 9 gusht në ditën e zgjedhjeve presidenciale. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, presidenti aktual Aleksandar Llukashenko në zgjedhjet fitoi me 80,1 për qind të votave. Opozita nuk i pranoi rezultatet e zgjedhjeve dhe mendon se në to fitoi Svetllana Tihanocskaja.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button