fbpx

Trump u nominua për Çmimin Nobel për Paqe

Ende pa kaluar disa javë që kur ndihmoi në arritjen e marrëveshjes së paqes mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, presidenti amerikan Donald Trump është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe, shkruan Fox News, transmeton KlanKosova.

Ky nominim është konfirmuar nga Christian Tybring-Gjedde, anëtar i Parlamentit norvegjez i cili theksoi se përpjekjet e Trumpit për të shuar konfliktet nëpër botë e bëjnë personin adekuat për këtë çmim.

“Për meritat e tij, mendoj se ai ka bërë më shumë duke u munduar të krijoj paqe mes kombeve sesa çdo person tjetër i nominuar për çmimin Nobel për Paqe”, ka shtuar Tybring-Gjedde, i cili tash e katër mandate është anëtar i Parlamentit norvegjez dhe ka shërbyer si përfaqësues i delegacionit norvegjez në Parlamentin e NATO-s i cili foli ekskluzivisht për Fox News.

Në letrën dërguar Komisionit për çmimin Nobel, Tybring-Gjedde, ka shkruar se administrata e Trumpit ka luajtur rol kyç në stabilizimin e raporteve mes Izraelit dhe EBA-së.

“Siç edhe është pritur, vendet e tjera të Lindjes së Mesme do të ndjekin hapat e EBA-së, kjo marrëveshje do të mund të ndryshonte lojën që do ta kthente Lindjen e Mesme në një rajon të bashkëpunimit dhe prosperitetit”, thuhet në letër.

Gjithashtu cituar në letër ishte “roli kryesor i presidentit në lehtësimin e kontaktit midis palëve në konflikt dhe… krijimin e dinamikës së re në konflikte të tjera të zgjatura, të tilla si mosmarrëveshja kufitare e Kashmirit midis Indisë dhe Pakistanit, dhe konflikti midis Koresë së Veriut dhe Jugut, si dhe që kanë të bëjnë me aftësitë bërthamore të Koresë së Veriut. ”

Tybring-Gjedde, më tej, vlerësoi Trump-in për tërheqjen e një numri të madh trupash nga Lindja e Mesme.

“Në të vërtetë, Trump ka thyer një varg 39-vjeçar të Presidentëve Amerikanë ose duke filluar një luftë ose duke sjellë Shtetet e Bashkuara në një konflikt ndërkombëtar të armatosur. Presidenti i fundit që shmangu ta bënte këtë ishte fituesi i Çmimit të Paqes Jimmy Carter”, shkroi ai.

Kjo nuk është emërimi i parë i tillë i Trump, pasi Tybring-Gjedde paraqiti një të tillë bashkë me një zyrtar tjetër norvegjez në 2018 pas samitit të presidentit amerikan në Singapor me Kim Jong Un.

Tybring-Gjedde, një anëtar i një partie populiste me prirje konservatore në Norvegji, i tha Fox News se emërimi i tij i fundit nuk ka të bëjë me përpjekjen për të kërkuar favor me presidentin e SHBA.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button