fbpx

Koronavirusi në Shqipëri, 2 viktima në 24 orët e fundit

Këtë të martë (8 shtator) është ulur numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit 2 persona kanë humbur betejën me virusin, transmeton OraNews.

Gjithashtu nga 830 testime të kryera u shënuan 147 raste të reja. Pavarësisht se është parë një trend ulës i kurbës së pandemisë, situata në spitale paraqitet e vështirë.

Aktualisht në spitalet e posaçme COVID janë të shtruar 199 pacientë. Në krahasim me ditët e mëparshme, numri i të shëruarve është ulur.

Të infektuar – Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 830 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19, dhe janë identifikuar 147 qytetarë të prekur nga virusi SARSCOV2, ndërsa të shëruar rezultojnë 53 qytetarë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon – 67 raste në Tiranë, 12 raste në Lezhë, 11 raste në Berat, 10 raste në Shkodër, 9 raste në Fier, 7 raste në Krujë dhe Korçë, 5 raste në Kamëz, nga 4 raste në Kavajë dhe Vlorë, 2 raste në Kurbin, Elbasan, Lushnje, Gjirokastër, 1 rast në Durrës, Vau i Dejës, Selenicë.

Të shtruar – Në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 199 pacientë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 19 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Viktima – Me gjithë përpjekjet e mjekëve dhe infermierëve në dy spitalet COVID, betejën me këtë virus të rrezikshëm nuk e kanë fituar dy qytetarë, një 59 vjeçar nga Tirana dhe një 73 vjeçar nga Elbasani. I shprehim ngushëllimet familjarëve.

COVID-19 – Statistika (8 Shtator 2020)

Testime totale                   69558

Raste pozitive                    10553

Raste të shëruara            6239

Raste Aktive                       3993

Humbje jete 321 (Qarku Tiranë 154, Durrës 44, Shkodër 36, Elbasan 20, Fier 16, Korçë 12, Lezhë 12, Kukës 8, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   2121

Durrës                  458

Shkodër               321

Lezhë                    227

Elbasan                 173

Korçë                    150

Vlorë                     138

Kukës                    130

Fier                        130

Berat                     77

Dibër                     34

Gjirokastër         34

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close