fbpx

Netanyahu: Kosova vendi i parë me shumicë myslimane që hap një ambasadë në Jeruzalem

Pas njohjes reciproke mes Izraelit dhe Kosovës, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se këto shtete do të hapin ambasada në Jeruzalem, transmeton OraNews.

Deklarata e Netanyahut erdhi menjëherë pasi Sh.B.A. Presidenti Donald Trump bëri një njoftim të ngjashëm në Uashington, ku u takua me liderët e Serbisë dhe Kosovës ndërsa ata ranë dakord të normalizonin lidhjet ekonomike midis tyre.

“Kosova do të jetë vendi i parë me shumicë myslimane që hap një ambasadë në Jeruzalem. Siç kam thënë në ditët e fundit – rrethi i paqes dhe njohjes së Izraelit po zgjerohet dhe më shumë vende pritet të bashkohen” – tha Netanyahu.

Vetëm dy vende – Shtetet e Bashkuara dhe Guatemala – kanë hapur tashmë ambasada në Jeruzalem. Palestinezët kanë kundërshtuar lëvizje të tilla.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button