fbpx

SHBA ka hequr pjesërisht embargon e armëve për Qipron Greke

SHBA ka hequr pjesërisht embargon e saj të armëve për Qipron Greke, Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo informoi sot kreun e administratës së Greqisë Greke Nicos Anastasiades, transmeton Anadolu Agency (AA).

Pompeo dhe Anastasiades diskutuan marrëdhëniet e tyre “të thella” të sigurisë gjatë një bisede telefonike, njoftoi Departamenti i Shtetit.

Vendimi do të ndikojë në eksportin, rieksportimin, ritransferimin dhe importin e artikujve dhe shërbimeve të mbrojtjes jo vdekjeprurëse për vitin e ardhshëm fiskal që fillon në tetor.

“Republika e Qipros është një partner kryesor në Mesdheun Lindor”, u shpreh Pompeo në Twitter.

“Jam i lumtur të njoftoj se ne jemi duke thelluar bashkëpunimin tonë të sigurisë. Ne do të heqim kufizimet në shitjen e artikujve dhe shërbimeve mbrojtëse jo-vdekjeprurëse për Republikën e Qipros për vitin e ardhshëm fiskal”, shtoi ai.

Në përgjigje të njoftimit, Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë tha se nëse Washingtoni nuk e rishikon vendimin e tij, Ankaraja do të ndërmarrë kundërmasa, duke e vlerësuar lëvizjen si të papërshtatshme me frymën e aleancës midis kombeve.

Njoftimi i SHBA-së vjen mes tensioneve të theksuara në rajon midis Turqisë dhe disa kombeve në Mesdheun Lindor.

Komisioni i BE-së më herët gjatë ditës bëri thirrje për dialog me Turqinë për të gjetur një zgjidhje për de-eskalimin e krizës.

Greqia, e cila tenton të bllokojë pretendimet territoriale detare të Turqisë, nënshkroi marrëveshje ekskluzive të zonës ekonomike me Italinë në 9 qershor dhe me Egjiptin më 7 gusht.

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë kritikoi paktin e fundit në një deklaratë, duke thënë se Greqia dhe Egjipti nuk ndajnë asnjë kufi detar dhe marrëveshja është “e pavlefshme”.

Nga ministria theksuan se zona e shënuar në pakt ndodhet në shelfin kontinental të Turqisë, siç raportoi AnkarajaOKB

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button